Ministerstvo uvolní firmám 50 milionů na ochranu průmyslového vlastnictví

|
Zdroj: pixabay.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvolní malým a středním firmám a výzkumným organizacím 50 milionů korun na zajištění ochrany práv průmyslového vlastnictví v Česku a v zahraničí. Peníze půjdou z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), který je financovaný z fondů Evropské unie. Příjem žádostí o dotace Agentura pro podnikání a inovace (API), která OP TAK zprostředkovává, ukončí 31. prosince příštího roku.

„Aby malé a střední podniky úspěšně zaváděly inovace a prosadily se na zahraničních trzích, potřebují účinnou ochranu duševního a průmyslového vlastnictví. Inovační vouchery jím s tím pomohou. Prostřednictvím těchto voucherů si mohou firmy lépe chránit své vynálezy, značky a design před neoprávněným použitím,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Peníze mohou firmy a výzkumné organizace podle generálního ředitele API Jan Piskáčka využít na zveřejnění přihlášek vynálezů či registraci průmyslových a užitných vzorů a ochranných známek. Žadatelé mohou zpětně dostat 75 procent způsobilých výdajů, přičemž minimální vyplácená částka je 50 000 Kč a maximální půl milionu korun. Další podrobnosti mají zájemci k dispozici na webu API.

Program OP TAK navazuje na program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, fungovat by měl do roku 2027. Primárně je určený pro malé a střední podniky, v energetice nebo výzkumných projektech ale může podpořit i velké firmy. Celkově je v OP TAK do roku 2027 připraveno 81,5 miliardy korun.

Úřad průmyslového vlastnictví ČR (ÚPV) loni evidoval 506 žádostí o udělení patentu na vynález v Česku, což byl ve srovnání s rokem 2022 osmiprocentní pokles. Z těchto přihlášek bylo nejvíce vynálezů z dopravy a skladování, sdělil ÚPV už dříve. Mezi lety 2000 a 2023 úřad celkem udělil 23 644 patentů na vynálezy. Žádostí o patent lidé za stejné období podali 34 558.

Zdroj: ČTK