Mobilem už platí 44 procent Čechů

|

Placení mobilním telefonem vyzkoušelo 44 procent Čechů, což je více než dvojnásobek proti roku 2019, kdy to bylo 19 procent. Zvyšuje se i oblíbenost chytrých hodinek, které k placení využívá 15 procent zákazníků. I tento podíl každoročně pravidelně roste. Vyplývá to z průzkumu platební společnosti Mastercard, kterého se zúčastnilo 1200 lidí.

Platba chytrým mobilem nebo hodinkami je podle průzkumu pohodlnější a rychlejší než běžnou platební kartou nebo hotovostí. Zejména mobilní telefon se velmi často stává pro lidi tou nejoblíbenější platební metodou, kterou využívají, kdykoli je to možné. Chytré hodinky Češi k placení využívají hlavně tehdy, když u sebe mobil nemají, třeba při sportu nebo rychlém rozhodnutí zajít do obchodu.

„Nákupní a platební návyky českých zákazníků sledujeme dlouhodobě a vzestup oblíbenosti plateb mobilem a hodinkami patří k největším trendům posledních let. Můžeme mluvit o novém tržním standardu, který lidé oceňují zejména kvůli rychlosti a pohodlnosti,“ uvedla generální ředitelka společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko Jana Lvová. Bezpečnost transakcí je u těchto platebních metod podle ní vyšší než u běžných platebních karet.

Proměna platebních návyků českých zákazníků pramení i z toho, jaké předměty u sebe jsou zvyklí nosit. Zatímco před pěti lety u sebe 80 procent lidí vždy mělo peněženku s hotovostí, podle posledních dat je to 67 procent. Podobný vývoj je vidět také u běžných platebních karet. Naopak chytrý mobilní telefon s sebou bere 87 procent lidí vždy, když vychází z domu.

Také chytré hodinky nebo náramky patří mezi českými zákazníky ke stále oblíbenější elektronice. Nejčastějším důvodem, proč je lidé k placení ještě nevyužívají, je fakt, že zrovna jejich model nepodporuje technologie, které jsou pro placení nezbytné.

Podíl lidí, kteří využívají placení mobilem či hodinkami (v procentech):

20192020202120222023
Platba mobilem19 %27 %32 %39 %44 %
Platba hodinkami8 %10 %12 %15 %
Zdroj: Mastercard

Zdroj: ČTK