Na neprodukční plochy budou moci farmáři v letošním roce vyčlenit méně pozemků

|
Zdroj: pixabay

Podíl z pozemků, který musí zemědělci vyčlenit na takzvané neprodukční plochy, se pro letošní rok sníží ze sedmi na čtyři procenta. Zemědělcům pobírajícím takzvanou ekoplatbu, jejímž cílem je podpořit zemědělské postupy prospěšné pro životní prostředí a udržitelné hospodářství, tento podíl klesne ze současných osmi na pět procent. Ministerstvo zemědělství (MZe) tak reaguje na výjimku, kterou v tomto týdnu jako ústupek vůči protestujícím zemědělcům učinila Evropská komise.

Ministerstvo upozornilo na to, že výjimka bude platit jen letos. Neprodukční plochou se většinou rozumí půda ponechaná ladem, jsou to ale také živé ploty či stromy. Zemědělské podniky s méně než deseti hektary orné půdy jsou z této povinnosti obvykle vyňaty.

„Nechceme, aby čeští zemědělci byli znevýhodněni vůči zemědělcům z Francie nebo Belgie, proto jsme rychle zareagovali na upravené nařízení Evropské komise tak, aby změny mohli zemědělci promítnout ve svém hospodaření již v letošním zemědělském roce,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). MZe podle něj také uvolní pravidla pro využití neprodukčních ploch. Budou na nich moci být plodiny vázající dusík, meziplodiny, tedy rostliny, které se pěstují mezi dvěma hlavními plodinami, ochranné pásy, krajinné prvky či úhory. Možná je podle resortu také kombinace těchto ploch.

„Částečná výjimka je reakcí na několik žádostí od členských států o větší flexibilitu s cílem lépe reagovat na výzvy, kterým čelí zemědělci v Evropské unii,“ uvedla už dříve Evropská komise ve svém prohlášení. Nařízení vstoupilo v platnost ve středu 14. února a je platné retroaktivně od 1. ledna po dobu jednoho roku, tedy do 31. prosince.

MZe upozornilo na to, že v případě těch neprodukčních ploch, na kterých loni zemědělci uplatnili takzvaný zelený úhor, musí zůstat bez ohledu na současnou výjimku po dobu dvou let zachovány.

Zdroj: ČTK