Nábytkářská síť IKEA neplánuje v ČR v nejbližší době otevřít nový obchodní dům

|

Švédská nábytkářská firma IKEA neplánuje v Česku v nejbližší době otevřít nový obchodní dům, možnost rozšíření prodejní sítě ale do budoucna nevylučuje. Nový nábytkářský dům IKEA v Česku naposledy otevřela před 20 lety v Praze na Černém Mostě. Kromě něj má ještě pobočku na pražském Zličíně, v Brně a v Ostravě.

„Pořád platí, že průběžně zkoumáme různé možnosti a vyhodnocujeme potenciál pro expanzi. Konkrétní projekt na otevření nového obchodního domu v Česku v tuto chvíli není na stole,“ řekl Šašek.

V roce 2016 server e15 informoval o tom, že IKEA otevře nový obchodní dům v pražských Čestlicích. Tehdejší mluvčí společnosti Zdenka Pecková informaci nepotvrdila. Uvedla ale, že v Česku IKEA Prahu vnímá jako město s největším potenciálem a jih Prahy je jednou z možných lokalit pro výstavbu. IKEA už dříve odložila plány na nový obchodní dům mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Spekulovalo se rovněž o obchodu v Plzni.

Svou, dnes už zrušenou, první prodejnu v Československu IKEA otevřela 5. září 1991, a to v Domě bytové kultury v Praze 4. O pět let později IKEA otevřela obchodní dům na pražském Zličíně. V roce 1998 následoval obchod v Brně, v roce 2001 v Ostravě a o tři roky později druhý pražský obchodní dům na Černém Mostě. Dnes je firma v Česku největší nábytkářskou sítí.

Za uplynulý finanční rok, který trval od 1. září 2022 do 31. srpna 2023, IKEA v Česku vykázala tržby 12,1 miliardy korun, meziročně to byl mírný nárůst o dvě procenta. Už dříve o tom informoval generální ředitel společnosti pro Česko, Maďarsko a Slovensko David McCabe. Hospodářský výsledek neuvedl. Podle poslední zveřejněné účetní uzávěrky ve Sbírce listin vykázala IKEA ve finančním roce 2021/2022 čistý zisk 1,2 miliardy korun.

Celkově do obchodních domů IKEA v Česku v minulém finančním roce zavítalo 8,7 milionu lidí. Restaurace IKEA navštívilo 4,6 milionu lidí, meziročně o 250.000 více, řekl McCabe. Zákazníkům se IKEA snaží přiblížit také budováním nových plánovacích studií, například v uplynulém finančním roce v regionech otevřela tři nová, a to v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Olomouci. Rozšířil se i počet výdejních míst, podle společnosti na více než 30.

IKEA je v Česku podle Asociace českých nábytkářů největší nábytkářskou sítí. Následuje Jysk, XXXLutz, Möbelix, Asko nábytek nebo Sconto, řekl ČTK už dříve tajemník Tomáš Lukeš.

Zdroj: ČTK