Nahromaděná ztráta Vítkovice Steel přesáhla 7,5 miliardy  

|

Ostravská hutní firma Vítkovice Steel prohloubila v roce 2022 svou ztrátu oproti roku 2021 o 314,5 milionu na 422,7 milionu korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb podniku klesly meziročně o 2,63 miliardy, tedy 30 procent, na 6,1 miliardy korun. Vyplývá to z účetní závěrky podniku zveřejněné ve Sbírce listin, na kterou upozornil server e15.cz. Uvedl, že nahromaděná ztráta firmy z minulých let se přehoupla přes 7,5 miliardy korun. 

Firma má problémy i kvůli tomu, že jí Finanční analytický úřad (FAÚ) v dubnu 2022 kvůli podezření na vlastnické propojení na Rusko zablokoval majetek v souvislosti se sankcemi proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. Vedení podniku ale uvádí, že firma ruské vlastníky ze sankčních seznamů nemá. Firma může dále fungovat, nesmí ale být prodána nebo její podíly převedeny na jiného vlastníka. 

Server e15 uvedl, že vlastní kapitál firmy se kvůli tomu propadl do minusu, poprvé od roku 2014, kdy ji ruský Evraz prodal skupině zahraničních investorů se sídlem na Kypru. Server uvedl, že ztráta roku 2022 podle ředitele Radka Strouhala vznikla v posledním čtvrtletí, kdy se podle vedení firmy náklady na plyn vyšplhaly do rekordních výšin, které podnik nebyl schopný pokrýt. „Hospodaření v loňském roce už bylo podle Strouhala pozitivnější, konkrétněji se ale vyjádřit nechtěl,“ uvedl server. 

E15 na konci loňského roku napsala, že společnost Vítkovice Steel připravuje připravují vlastní návrh na insolvenci a rovnou i reorganizační plán. Akcie společnosti by podle něj měla převzít indická ocelářská skupina Vulcan Steel, s níž Vítkovice spolupracují na financování. „Podle zdrojů e15 tím Vítkovice Steel tehdy nechtěly řešit bankrot, ale prodej akcií, který jim jinak znemožňovalo preventivní opatření FAÚ,“ uvedl server. Nyní však Strouhal insolvenci považuje za nepravděpodobnou. 

„Šetření FAÚ nadále pokračuje, společnost v něm poskytuje maximální možnou součinnost. Reorganizace, o níž se aktivně spekulovalo na konci roku 2023, je zcela krajním řešením naší situace, a proto se management snaží hledat řešení jiná. Nicméně, situace s prodlužovaným šetřením FAÚ je pro nás velmi složitá,“ řekl serveru Strouhal. 

Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli. Firma je největším výrobcem ocelových plechů v České republice a jediným výrobcem štětovnic, které se používají především při zakládání staveb a zpevňování břehů vodních cest. Podnik má přibližně 850 zaměstnanců. Firmu vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. 

Zdroj: ČTK