Nákupy kryptoměn v únoru meziročně stouply

|
Zdroj: pixabay.com

Češi v únoru nakoupili kryptoměny za téměř 400 milionů korun, což je meziroční nárůst o dvě pětiny. Proti lednu objem obchodů stoupl zhruba o 50 milionů korun. Důvodem je razantní nárůst poptávky po bitcoinu po spuštění ETF fondů (fondů obchodovaných na burze) i spekulativní nákupy. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.

Bitcoin vystoupal na nový rekord. Kryptoměna překonala 69 000 dolarů (1,6 milionu Kč). K jejímu růstu podle analytiků přispívají mimo jiné právě ETF fondy. Ředitel Bit.plus Martin Stránský míní, že rostoucí poptávce nahrává i blížící se půlení bitcoinu, takzvaný halving. Ten se uskuteční v polovině dubna, podle zkušeností z minula by mohl znamenat další nárůst ceny, řekl odborník.

„V historii nastaly již tři halvingy, bitcoin měl po každém z nich tendenci vytvářet historické maximum do několika měsíců,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Podotkl, že kryptoměny stále doplácí na problémy některých burz. Dosažení rekordu již ke konci února podle něj možná zabránil výpadek na burze Coinbase.

Cena bitcoinu byla na konci února 61 300 amerických dolarů (1,43 milionu korun), což je o 165 procent meziročně více. Od začátku ledna se cena zvýšila o 39 procent. Dnes největší kryproměna podle specializovaného serveru CoinDesk vystoupala až na 69 208,79 dolaru. Předchozí maximum z listopadu 2021 bylo těsně pod 69 000 dolarů.

Nákup bitcoinu je podle ředitele společnosti 2bminer Jakuba Hlavenky natolik rychlý, že predikce hovoří o devíti měsících, kdy by mohl zmizet z oběhu a to bude mít za následek rapidní nárůst jeho ceny.

„Extrémní zvýšení ceny jsme ovšem viděli již v únoru. Na konci měsíce dokonce dosáhl bitcoin při přepočtu na české koruny rekordní ceny. Věřím tomu, že v březnu nás budou čekat nová maxima. Zajímavostí je, že ETF stále ještě nemají povolení prodávat bitcoin přímo. Stále tak na trhu pozorujeme jen malý zlomek výtlaku, který velké investiční firmy dokážou,“ dodal.

Bitcoinu podle analytika Portu Lukáše Rašky velmi dobře sekunduje také měna ethereum. „Od začátku roku si ethereum připsalo téměř 50 procent a obchoduje se za cenu na úrovních kolem 3500 dolarů (81.800 Kč) za minci. Důvody jsou velmi podobné jako u bitcoinu, v USA velcí správci majetku usilují o spuštění ETF na ethereum a podle nejnovějších informací pravděpodobnost jejich schválení roste,“ řekl.

Zdroj: ČTK