Nejvíce letenek do Paříže na olympiádu si zatím Češi koupili na její začátek

|

Nejvíce letenek do Paříže si Češi v době letních olympijských her od 26. července do 11. srpna zatím koupili na jejich začátek. Místa v letadlech zájemci ještě seženou. S blížícím se termínem odletu ale ceny letenek, u kterých například portál Kiwi.com pozoruje oproti květnu a červnu před hrami poloviční zdražení, rostou. Výrazně si pak lidé ve francouzské metropoli připlatí za ubytování, a to až desetinásobek běžné ceny. Vyplývá to z informací prodejců letenek a zájezdů.

Průměrná cena prodané letenky na portálu Kiwi.com při cestě z Prahy činí na dobu olympijských her 204 eur (asi 5152 Kč) a z Vídně 198 eur (zhruba 5000 Kč), řekla mluvčí Daniela Chovancová. V Paříži podle ní cestující stráví zhruba čtyři a půl dne. „Nejvíce rezervací (do Paříže v termínu olympiády) jsme zatím zaznamenali v lednu a tu úplně první již loni v srpnu,“ dodala. Výrazný nárůst poptávky podle ní firma očekává koncem května a v červnu.

Ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal poukázal na to, že zájem může narůst i v době olympijských her podle toho, jak se bude dařit českým sportovcům. „Lze předpokládat, že na tento sportovní svátek přicestují do Paříže tisícovky Čechů,“ doplnil. Mluvčí slovenského prodejce letenek Pelikán Katarína Šuchterová pak uvedla, že v závislosti na dopravci a termínu odletu se mohou ceny letenek vyšplhat až na 20 000 korun.

Společnost IBTravel, která je v Česku oficiálním prodejcem takzvaných hospitality balíčků se vstupenkami, ubytováním nebo dopravou, má aktuálně obsazených asi 90 procent míst, uvedl manažer prodeje Robert Štěpánek. Volné kapacity podle něj jsou spíše v druhé polovině her. Doplnil, že ke sportům, které Češi chtějí nejvíce vidět, patří tenis, plážový volejbal, atletika nebo vodní slalom.

Cestovní kancelář SLAN Tour, která nabízí sportovní zájezdy, naopak stejně jako na začátku letošního roku pozoruje, že je o pařížské hry výrazně nižší zájem než o londýnskou letní olympiádu z roku 2012. Důvodem je například složitější administrativa při zajišťování vstupenek, řekl ČTK za firmu Ladislav Peška. Průměrná cena prodaného zájezdu na hry v Paříži je podle něj 40 000 až 50 000 korun.

Cestovní kancelář (CK) Čedok neplánuje v době olympijských her ve francouzské metropoli poznávací zájezdy. „Návštěvníci chtějí v Paříži přirozeně vidět zejména památky, muzea a další místa, a během této sportovní události bude docházet k různým organizačním, bezpečnostním a dopravním omezením a v ulicích se bude pohybovat také enormní počet lidí,“ uvedla mluvčí Kateřina Pavlíková. Zájezd by se podle ní klientům také výrazně prodražil.

Mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková uvedla, že se cena za ubytování v Paříži zvýšila i desetinásobně. Stejně jako Čedok se podle ní mnohé CK rozhodly, že letos v době olympiády poznávací zájezdy do Paříže nenabídnou. Poptávka je tak i kvůli tomu meziročně nižší o 40 procent.

Zdroj: ČTK