O titul Stavba roku Libereckého kraje se uchází 26 staveb a deset projektů

|
Zdroj: Adam Litera

V jubilejním 20. ročníku se o titul Stavba roku Libereckého kraje uchází 26 staveb, o čtyři víc než loni, a deset studentských projektů, před rokem jich porota posuzovala ještě o dva víc. Veřejnost může pro svého favorita hlasovat do konce dubna na webu stavbaroku.lk. Od roku 2019 nese soutěž jméno autora hotelu a vysílače Ještěd, architekta Karla Hubáčka, od jehož narození v únoru uplynulo sto let.

„Mezi adepty na cenu jsou kromě jiných novostavby i rekonstrukce jizerských chalup, rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě nebo nové centrum nukleární medicíny v areálu Krajské nemocnice Liberec,“ uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička. Liberecký kraj přihlásil do soutěže i nový parkovací dům u svého sídla včetně revitalizace okolí nebo nové domy pro postižené v Nové Vsi u Chrastavy, krajské město přihlásilo nové domy se sociálními byty Na Žižkově, Česká Lípa lávku z Kopečku na Svárov nebo nový azylový dům pro rodiče s dětmi.

„Smyslem soutěže je vyzdvihnout úspěšné nebo zajímavé stavby a šikovné žáky, studenty, projektanty, architekty, talenty v oblasti stavitelství, architektury a řemesla z celého Libereckého kraje,“ řekl krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Loni porota posuzovala 22 staveb a 12 studentských projektů. Odborníky nejvíc zaujala rekonstrukce paláce Liebieg v Liberci, kde vzniklo komunitní centrum, u veřejnosti bodovala rekonstrukce bývalé továrny na Automoto museum v Lučanech nad Nisou.

Soutěž o stavbu roku Libereckého kraje má tradici od roku 2004. V posledních čtyřech ročnících získaly hlavní cenu vždy projekty, které vznikly revitalizací brownfieldů. V roce 2020 zvítězilo nové sídlo sklářské společnosti Lasvit v Novém Boru na Českolipsku, porota ocenila zajímavé spojení dvou historických domů z konce 18. století s moderními přístavbami. O rok později vyhrála liberecká pražírna s kavárnou DOK Nordbeans, která oživila část zanedbaného nádražního skladiště. Předloni porota ocenila vratislavické komunitní centrum IGI, které vzniklo přestavbou a dostavbou bývalé fary.

Zdroj: ČTK