Češi v květnu zobchodovali kryptoměny zhruba za 400 milionů korun, což je meziročně o čtvrtinu více. Proti předchozímu měsíci to ale znamená pokles asi o 30 milionů korun. Od začátku roku objem obchodů vzrostl o 30 procent na 1,9 miliardy korun, řekl ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský.
Vedle bitcoinu, který se po halvingu, tedy snížení odměn pro těžaře na polovinu, pohybuje v pásmu mezi 60 000 a 70 000 USD, zažilo v květnu výrazný nárůst ethereum. Důvodem byl pokrok ve schvalovacím procesu nových ETF fondů. „Cena etherea v květnu vzrostla o více než 26 procent na 3760 USD. Stále se však obchoduje v menších objemech než dominantní bitcoin,“ uvedl Stránský. Bitcoin v květnu posílil o 16 procent na 67 500 USD.
Květen byl podle investičního analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského na události v oblasti kryptoměn a blockchainu extrémně bohatým měsícem. Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyhlásil, že pod jeho vedením se USA stanou lídrem v oblasti kryptoměn a blockchainu. Součástí jeho prohlášení bylo avizování podpory firem na tomto poli působících. „Během jednoho jediného týdne se tak z blockchainu stalo volební téma, v USA se skrze kongres dostala komplexní regulace blockchainových aktiv podpořena oběma politickými stranami a oproti všem očekáváním se schválilo Spot Ethereum ETF,“ dodal.
Schválení vydání osmi nových ETF s ethereem bylo podle analytika Portu Lukáše Rašky největší událostí na kryptoměnovém trhu v květnu. „Po schválení bitcoinových ETF do nich začaly od investorů proudit velké sumy peněz, které dopomohly k vytvoření nového historického maxima v ceně bitcoinu,“ uvedl Raška. Jestli bude podobný scénář následovat u etherea ale není podle něj jisté. „Bitcoin je mezi kryptoměnami stále silně dominantní a tvoří přes 50 procent krypto trhu. K samotnému zalistování fondů na ethereum na burzy dojde pravděpodobně až v červenci nebo srpnu. Pro případné investování do etherea tak stále doporučujeme zůstávat opatrní a nesnažit se na pohyby ceny spekulovat,“ podotkl.
Zdroj: ČTK