Operní hvězda Jonas Kaufmann v Praze s ČNSO představí album filmových melodií

|
Zdroj: Luigi Caputo, Creative Commons Attribution 3.0 Unported license, Wikimedia

Německá operní hvězda Jonas Kaufmann, který je označovaný hudební kritikou za jednoho z nejlepších světových tenoristů, zazpívá 23. února v Praze. Ve Smetanově síni Obecního domu za doprovodu Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) vzdá hold velkým skladatelům filmové hudby.

Právě s ČNSO Kaufmann se svým dvorním dirigentem Jochenem Riederem natočil nové album filmové hudby Sound of Movies, které nyní představuje na evropském turné. Za pořádající agenturu Nachtigall Artists o tom informovala Alena Kunertová.

„Ponořit se na pár hodin do tohoto světa a zapomenout na všechno kolem je neuvěřitelně fascinující – podobně jako v divadle nebo opeře,“ uvedl Kaufmann o klasické filmové hudbě. „Po mnoho let jsem hodně cestoval, často sám týdny a měsíce v cizích městech na druhém konci světa. Kromě muzeí to bylo kino, jenž uchvátilo mou představivost a dalo mi šanci pobavit se, když jsem byl sám,“ dodal.

Pro svůj nový projekt The Sound of Movies si Kaufmann vybral známé melodie z více než osmdesátileté filmové historie – od Ich küsse ihre Hand, Madame Ralpha Erwina z roku 1929 až po Nelle tue mani Hanse Zimmera z filmu Gladiátor z roku 2000. Program dále nabídne evergreeny, jako jsou Moon River, Edelweiss nebo Singin‘ in the Rain.

ČNSO, který Kaufmanna doprovodí, má v tomto žánru bohaté zkušenosti. Mimo jiné má podíl na Zlatém glóbu a Oscaru za rok 2016 pro Ennia Morriconeho a jeho hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina.

Žádaný operní zpěvák Kaufmann zazpíval v Česku dosud několikrát. Například v roce 2016 ho v programu nazvaném Nessun dorma v Obecním domě doprovodil orchestr PKF-Prague Philharmonia. Dva roky předtím na stejném místě nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Die Winterreise (Zimní cesta) pouze za doprovodu vídeňského klavíristy Helmuta Deutsche. V červenci 2014 na letní scéně zahájil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Před čtyřmi roky Kaufmann s PKF – Prague Philharmonia absolvoval evropské turné s názvem Mein Wien, které čítalo 11 koncertů v 11 městech. Program zahrnoval písně a orchestrální čísla z děl Johanna Strausse mladšího, Roberta Stolze, Emmericha Kálmána, Franze Lehára a Rudolfa Sienczynského.

Orchestr PKF doprovodil Kaufmanna také v roce 2019 na turné ve čtyřech významných německých sálech: v berlínské Philharmonii, frankfurtské Alte Oper, mnichovském Gasteigu a v Congress Centru v Hannoveru.

Zdroj: ČTK