Philip Morris ČR navrhuje nižší dividendu, zisk klesl na 3,3 miliardy

|

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, loni klesl meziročně čistý zisk o osm procent na 3,3 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH se snížily o 1,8 procenta na 20,6 miliardy Kč. Loňské podnikání podle firmy významně ovlivňovala kombinace externích negativních faktorů. Představenstvo navrhuje výplatu hrubé dividendy 1220 korun na akcii, za předchozí rok to bylo 1310 Kč, oznámila společnost v pozvánce na valnou hromadu.

Celkový odbyt bezdýmných alternativ a výrobků určených ke kouření v ČR a na Slovensku se snížil o 9,7 procenta na 10,1 miliardy kusů, poklesl především trh s cigaretami. Odbyt bezdýmných výrobků se oproti předchozímu roku téměř nezměnil.

„Navzdory makroekonomickým podmínkám, inflačním tlakům a nejistotě, které mají vliv na kupní sílu spotřebitelů, ale i rostoucímu konkurenčnímu prostředí v nabídce klasických cigaret i bezdýmných alternativ, prokázala naše společnost výraznou odolnost,“ uvedla ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová.

Po několika rozkolísaných letech bylo podle ní zejména ve druhé polovině roku možné sledovat postupný návrat k celkové stabilizaci trhu. „Pozitivní zprávou je, že odbyt náplní do našich bezdýmných alternativ se meziročně nezměnil, a to i navzdory říjnovému zákazu nahřívaných náplní s charakteristickou příchutí v Česku,“ dodala Gontkovičová.

Firma loni pokračovala v rozšiřování nabídky bezdýmných produktů, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. V Česku pak především v kategorii elektronických cigaret. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku v roce 2023 klesl o 10,3 procenta na 15,6 miliardy kusů, na Slovensku o čtyři procenta na 7,1 miliardy kusů. Philip Morris uvedl, že zůstává lídrem na obou trzích s odhadovaným tržním podílem 39,6 procenta v ČR a 53,4 procenta na Slovensku.

V Česku se celkový odbyt společnosti snížil o 11,1 procenta na 6,3 miliardy kusů. Prodeje tabákových výrobků určených ke kouření v tuzemsku klesly o 0,7 miliardy na 4,1 miliardy kusů, zatímco prodej bezdýmných alternativ činil 2,3 miliardy kusů a zůstal na úrovni předchozího roku. Na Slovensku se celkový odbyt společnosti snížil o 7,3 procenta na 3,8 miliardy kusů. Prodeje tabákových výrobků určených ke kouření tam poklesly meziročně o 0,3 miliardy kusů na 2,7 miliardy kusů, zatímco prodej bezdýmných alternativ dosáhl 1,1 miliardy kusů a meziročně se také nezměnil.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

Zdroj: ČTK