Platební morálka českých odběratelů se zlepšuje. Zatímco v prvním čtvrtletí 2023 bylo v Česku po splatnosti zaplaceno 47 procent faktur, letos to bylo necelých 31 procent. Vyplývá to z dat společnosti Bibby Financial Services, která se věnuje factoringu, tedy financování pohledávek. Je to největší nebankovní poskytovatel factoringu v ČR.
V prvním letošním čtvrtletí také meziročně klesla průměrná hodnota pohledávek po splatnosti, a to ze 176 000 na 127 000 korun. Snížila se i průměrná délka zpoždění pohledávek. Zatímco v prvním čtvrtletí 2023 se odběratelé s platbou zpozdili v průměru o 2,6 dne, letos to bylo 1,7 dne.
„Na pozdní platby doplácejí především malé a střední firmy. Pro podniky je situace, když musejí čekat, až jim odběratel zaplatí, velice svízelná. Nemohou investovat do svého rozvoje, musejí navýšit svou finanční rezervu,“ uvedl analytik rizik Bibby Financial Services Ondřej Makeš.
Zlepšení platební morálky firem potvrzují také anonymizovaná data on-line fakturačního systému iDoklad. Z porovnání dat z vyplývá, že loni bylo uhrazeno přes 90 procent faktur, zcela neuhrazených jich zůstalo osm procent. Loni bylo v termínu uhrazeno 63 procent faktur, což je nejvyšší podíl za posledních pět let. V roce 2019 bylo včas proplaceno 57 procent vystavených dokladů. Po datu splatnosti bylo loni uhrazeno 29 procent faktur, v průměru se platba protáhla o 13 dnů.
V evropském kontextu ale platební morálka v ČR není nejlepší. Zatímco v Česku tvořila podle dat Bibby Financial Services průměrná splatnost na konci prvního čtvrtletí 48,5 dne, na Slovensku to bylo 45,9 dne, v Německu 41,2 dne, v Nizozemsku 34,6 dne a v Irsku 32,3 dne. Naopak v Polsku průměrná splatnost ve stejném období dosáhla délky 62,2 dne.
Potvrzuje to i výroční zpráva Střediska pro sledování plateb v EU za roky 2019 až 2022. Podle ní uvedlo 61 procent oslovených českých společností, že se v roce 2022 potýkalo s problémy v důsledku opožděných plateb. Evropský průměr činil 42 procent.
Nejhůře si podle zprávy v evropském kontextu stálo Polsko, kde se kvůli pozdním platbám potýkalo s problémy 65 procent oslovených společností, následoval Kypr se 64 procenty. V čele pomyslného žebříčku se naopak umístilo Bulharsko a Nizozemsko, kde problémy s pozdními platbami uvedlo 25 procent společností.
Zdroj: ČTK