Podílové fondy v květnu investorům vesměs dál vydělávaly

|
Zdroj: freepik.com

Podílové fondy v květnu zvýšily své letošní zisky. Akciové fondy od začátku do konce měsíce vynesly 8,6 procenta, dluhopisové fondy 0,7 procenta a smíšené fondy 3,8 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.

Partners index akciových fondů vzrostl v květnu o 1,9 procenta, dluhopisových fondů o 0,4 procenta a smíšených fondů o 1,1 procenta. „Po krátké a mělké korekci se akcie v květnu opět vydaly vzhůru. Pozitivní náladu vrátily trhům překvapivě lepší firemní výsledky a dobrý výkon ekonomiky,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Dluhopisovým fondům podle něj nepomohla ani inflace, která se stále nestabilizovala na nízké úrovni. V dubnu vyskočila na 2,9 procenta, což je nejen nad prognózou České národní banky, ale i nad očekáváními analytiků. „I přes to, že ČNB snižuje pravidelně svoji základní sazbu, posouvají se dlouhodobé výnosy směrem nahoru. Ke konci května se výnos desetiletého státního dluhopisu dostal na 4,3 procenta. To umožňuje konzervativním investorům opět nastoupit do dluhopisů za velice příznivých podmínek,“ řekl Mašát.

Dluhopisové fondy dlouhodobě nepřekonávají inflaci, uvedl analytik společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba. Dokud se výrazně nesníží sazby, zcela jistě ji podle něj překonávat nebudou. Výkon smíšeních fondů akcií a dluhopisů se prokazuje jako nedostatečný pro aktuální investiční prostředí, poznamenal.

Vývoj inflace a neochota centrálních bank rychle uvolnit měnovou politiku nezastavily investory v sázkách na akciové trhy, a to především na technologický sektor. „Pro zajímavost, miláček investorských davů firma Nvidia se počátkem června stala teprve třetí firmou v historii, která dosáhla tržní kapitalizace tří bilionů dolarů. Větší je již jen Microsoft a Apple,“ upozornil Mašát. Pražská burza v květnu stagnovala a zachraňovaly ji akcie ČEZ, které se zvedly o osm procent díky lepším hospodářským výsledkům.

Ukazuje se, že komodity výrazně překonávají výkonnost fondů, doplnil investor a majitel B&K Nemovitostní investice Vladimír Brůna. Cena zlata vyjádřená v českých korunách vzrostla v roce 2023 o 12 procent a za prvních pět letošních měsíců o 13 procent. Cena stříbra v korunách loni klesla o dvě procenta, ale letos podle něj vzrostla o 25 procent.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé překonal hranici jednoho bilionu korun. Od začátku roku majetek ve fondech kolektivního investování narostl o 81 miliard korun na 1,02 bilionu Kč. Loni stoupl o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK