Vývoj výrobních cen potvrzuje, že nákladové tlaky v ekonomice odezněly a inflace slábne. Není důvod k dalšímu výraznějšímu růstu spotřebitelských cen, potraviny by naopak mohly ještě zlevnit. Shodují se na tom někteří analytici.
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v lednu ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 1,8 procenta a zemědělských výrobců o 19,8 procenta, ceny ve stavebnictví vzrostly o dvě procenta. „Lednová data nepotvrdila varování z podzimu loňského roku, kdy část podnikatelské sféry hrozila dvouciferným růstem nákladů. V drtivé většině sledovaných odvětví byl naopak cenový vývoj velmi umírněný,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. „Dosavadní vývoj zatím spíše potvrzuje opačnou tezi, tedy že nákladové tlaky ve výrobní sféře z velké části pominuly a nezavdávají důvod k výraznému zvyšování cen spotřebitelských,“ dodal.
O odeznění nákladových inflačních tlaků mluví i hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Inflační tsunami je na ústupu, a to jak díky zklidnění situace na komoditních trzích, ale i v důsledku slabé domácí a zahraniční poptávky. Pro spotřebitele dobré zprávy přichází i z potravinářského průmyslu, který dál snižuje ceny své produkce. Napomáhá k tomu i výrazný propad cen v zemědělství,“ uvedl. Podle Dufka to znamená, že zlevňování potravin nekončí.
„Vývoj cen v zemědělství a pokles cen v potravinářském průmyslu hovoří pro pokračování a v nejbližších měsících dokonce pro prohloubení meziročního poklesu cen potravin i pro koncové spotřebitele,“ řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Analytici se shodují, že vývoj výrobních cen nahrává tomu, aby Česká národní banka (ČNB) v březnu pokračovala ve snižování úrokových sazeb. Podle nich ale bude rozsah takového snížení záležet i na vývoji kurzu koruny, jejíž přílišné oslabení by mohlo působit ve směru vyšší inflace.
Zdroj: ČTK