Podnikatelská mise na Ukrajinu vyústila v konkrétní projekty. Na obnovu padnou miliardy eur

|
Zdroj: pixabay

Podnikatelská mise na Ukrajinu, která se uskutečnila minulý týden, vyústila v konkrétní projekty a návrhy řešení v prioritních potřebách ukrajinských partnerů. Uvedl to vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Do země napadené Ruskem vyrazilo na 30 zástupců českého průmyslu z energetiky, ze zdravotnictví a z infrastruktury.

Mise mají podnikatelům podle ministerstva pomoci získat informace o možnostech financování byznysových projektů. „Proto jsme se během cesty setkali také s hlavními sponzory ukrajinské obnovy, kteří už dnes poskytují programy v řádu miliard eur. Šlo mimo jiné o zástupce Evropské investiční banky a Americké rozvojové agentury v Kyjevě,“ popsal Kopečný, který do země s podnikateli vycestoval potřetí od ruské invaze v únoru 2022. Tentokrát se jednalo o dosud nejpočetnější delegaci, na organizaci se podílely Hospodářská komora a Svaz průmyslu.

Firmy vystoupily na podnikatelských fórech v Kyjevě, Dnipru, ale i Kryvém Rihu, kde jednaly s více než třemi stovkami ukrajinských partnerů, uvedl úřad. Setkaly se s nejvyššími představiteli tamní vlády, regionů i se zahraničními dárci. Jednalo se vůbec první skupinu podnikatelů, která přijela jednat o obchodních příležitostech do Kryvého Rihu, průmyslového centra vzdáleného několik desítek kilometrů od válečné fronty.

„Navazujeme na dlouhodobý plán české vlády držet patronát nad obnovou Dněpropetrovské oblasti. Je to nejvýznamnější hospodářská a průmyslová oblast Ukrajiny. A Česká republika je zase nejvíce průmyslovou zemí Evropské unie. Struktura našich ekonomik je velmi podobná, uvědomují si to podnikatelé na české i ukrajinské straně,“ uvedl Kopečný.

Delegace navštívila také zdravotnické zařízení v Dněpropetrovské oblasti podporované českou vládou. Při této příležitosti nemocnice darem obdržela technologii virtuální reality, která umožňuje pacientům po těžkém zranění navracet schopnost jemné motoriky a pomocí cvičení se postupně připravit na návrat do normálního života.

Zdravotnictví je podle českého velvyslance na Ukrajině Radka Pecha dlouhodobě jednou z primárních oblastí české pomoci Ukrajině. „Naše pomoc míří do mnohých regionů Ukrajiny, Dněpropetrovská oblast má ale výjimečné postavení. Právě tam plánujeme organizovat v prvním pololetí tohoto roku každý měsíc sektorově zaměřené podnikatelské a expertní mise,“ podotkl.

Zdroj: ČTK