Praha 14 bude po developerech při výstavbě chtít peníze na občanskou vybavenost

|
pixabay.com

Radnice Prahy 14 bude po developerech při každé výstavbě na jejím území žádat peníze na vybudování občanské vybavenosti. Takzvanými kontribucemi chce zmírnit negativní dopady nové výstavby na každodenní život obyvatel. Po stavebnících bude požadovat 920 korun za metr čtvereční hrubé podlažní plochy.

Pravidla kontribucí již schválili zastupitelé městské části. Finanční kompenzaci za výstavbu požadují po stavebnících také další radnice či pražský magistrát. „Nové investorské záměry vytvářejí i nové nároky na veřejnou infrastrukturu, veřejná prostranství a občanské vybavení. Spoluúčast investorů na pokrytí zvýšených nákladů formou kompenzačního příspěvku považujeme za zcela adekvátní. Cílem přijetí těchto pravidel bylo zároveň definovat jednotné, rovné a transparentní podmínky spolupráce mezi Prahou 14 a investory,“ uvedla místostarostka Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka)

Nové investorské záměry mají podle místostarostky přímý vliv i na školství či dopravu. Podmínky z ní tak například nezahrnuje plochy garáží. „Našim zájmem je podporovat navyšování parkovacích míst, jejichž nedostatek Prahu 14 velmi trápí,“ řekla Tománková. Plnění kontribucí pak podle pravidel nemusí být pouze finanční, ale také nefinanční, a to třeba tak, že převezme zodpovědnost za vybudování infrastruktury a následně ji předá městské části.

Zmíněná částka za metr čtvereční hrubé podlažní plochy platí pro případ bytové i nebytové výstavby ve čtrnácté městské části, které přesahují hrubou podlažní plochu 500 metrů čtverečních a nevyžadují změnu územního plánu. Schválené podmínky kontribucí potom nastavují jasné podmínky pro obě strany, tedy radnici i investora.

O kontribucích od developerů jednal v minulosti například magistrát v souvislosti s výstavbou na ploše bývalého nákladového nádraží na Žižkově, kdy by město mělo získat přes 1,5 miliardy. S developery se na stavbě veřejné vybavenosti domluvila také Praha 3 nebo Praha 7.

Zdroj: ČTK