Příběhy architektury

|

Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí, napínavé dějiny pražského urbanismu druhé poloviny 20. století či role památek v současné společnosti. Nakladatelství Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vzniklo v roce 2021. Nyní má za sebou prvních pět vydaných knih a odhaluje nový ediční plán. Letos uvede vůbec první český překlad slavného amerického architekta a kritika architektury Michaela Sorkina. Ještě na jaře vyjde také dotisk úspěšné publikace Neviditelné město od Romana Marse a Kurtha Kohlstedta.

V roce 2021 vydalo Nakladatelství IPR Praha svou první knihu „Plánování Prahy: Historie Útvaru hlavního architekta 1961–1994“. Historici urbanismu a architektury Martina Koukalová, Milan Kudyn a Eva Novotná v ní provedli čtenáře druhou polovinou 20. století coby nejradikálnější urbanistickou proměnou, jakou Praha ve své historii prošla.

Od té doby vyšly v nakladatelství další čtyři knihy. „Živá památka“ pod editorským vedením architektky Pavly Melkové otevřela diskusi o přístupu k památkové ochraně a propojení památek s moderním městským životem, „Expati“ od Adama Gebriana a Eugena Lišky představili příběhy českých architektů a architektek žijících a pracujících v zahraničí a překlad knihy „Neviditelné město“ podle slavného amerického architektonického podcastu 99 % Invisible odhalil fascinující příběhy, které se skrývají za zdánlivě nepodstatnými detaily ve městě. Poslední vydanou knihou je „DTM – Historie digitální technické mapy v Praze“. Ta seznamuje s nezbytnou pomůckou nejen architektů, urbanistů, geodetů a správců inženýrských sítí, ale třeba také hasičů či záchranářů.

Neviditelné Město 1

Plány na rok 2024 i 2025

Letos bude Nakladatelství IPR Praha vydávat český překlad knihy „What Goes Up: The Right and Wrongs to the City“ amerického kritika architektury Michaela Sorkina a publikaci „Domy, byty, lidi“ Eugena Lišky.

První zmíněná publikace je poslední Sorkinovou knihou a zároveň jeho první knihou vydanou v Česku. Svazek 48 ostře kritických esejů se zabývá tématy jako jsou gentrifikace, krize bydlení, komercionalizace a monetizace veřejného prostoru, proměny New York City či relevantnost hvězdných architektů. Rozebírá také známé kauzy jako je Occupy Wall Street.

Druhá kniha navazuje na úspěšnou výstavu v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která se věnovala fenoménu bydlení v Praze. Scénárista a spisovatel Eugen Liška pozve čtenáře prostřednictvím 40 příběhů k nakouknutí do rozličných typů pražských domácností – od bezdomoveckého nocležiště po luxusní podkrovní rezidence v centru města. Texty doplní fotografie Vojtěcha Veškrny, který na původní výstavě v CAMP také spolupracoval.

První plánovanou novinku na rok 2025 by měla být kniha s pracovním názvem „90s Prague“. Jde o kurátorský výběr profilů staveb z 90. let 20. století. Kniha nabídne asi 30 příběhů fascinujících staveb.

Živá Památka 2

Architektura byla mým osudem

Mimo tištěné publikace vychází nyní pod hlavičkou Nakladatelství IPR Praha také šestidílný cyklus s názvem Architektura byla mým osudem. Architekti, urbanisté, ale také statik, teoretik nebo historik architektury v rozhovorech s historičkou architektury Markétou Žáčkovou popisují svou cestu k oboru a pracovní praxi za minulého režimu i po sametové revoluci a přibližují projektování významných veřejných staveb, technických budov, úpravu památkových objektů, ale i celých čtvrtí.

Rozhovory s osobnostmi, jako jsou Miloslav Pavlík, Zdenka Marie Nováková, Jiří Kratochvíl nebo Václav Aulický, budou do jara vycházet v časopise Stavba a v online magazínu CAMP.

Plánování Prahy 2

Zdroj: Jana Chuchvalcová, estateandbusiness.cz