Pro zavedení sektorové daně je podle průzkumu 70 procent lidí

|

Až 70 procent dospělých by v Česku bylo pro zavedení sektorové daně. Čtvrtina lidí se staví proti. Ukázal to průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Na přelomu dubna a května odpovídalo 1200 dotázaných. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že koalice o tématu vede nyní debatu, sám ale neplánuje sektorovou daň navrhovat. ČR zavedla takzvanou windfall tax pro energetické, petrochemické a těžební firmy a velké banky. Očekávalo se, že veřejné rozpočty získají 85 miliard korun. Podle údajů ministerstva financí stát loni na zálohách dostal 39,1 miliardy korun a letos za první kvartál 13 miliard korun.

Podle průzkumu by rozhodně zavedení sektorové daně podpořilo 30 procent dotázaných a spíš pro by bylo dalších 40 procent. Naopak spíš by se k sektorové dani neklonilo 17 procent lidí a rozhodně proti by byla necelá desetina. Každý pětadvacátý dospělý neví.

„Pro zavedení sektorové daně je sedm z deseti obyvatel Česka. Častěji se k zavedení přiklánějí muži. Mezi nejmladší generací by daň zavedlo rozhodně devět procent dotázaných, u nejstarší generace 42 procent. Je ale překvapivé, že postoj se nijak neliší podle dosaženého vzdělání,“ uvedla analytička agentury Kantar CZ Nikola Kopáčová. Upřesnila, že podle zjištění návrh na zavedení sektorové daně nejvíc podporují voliči ANO, SPD, KSČM a SOCDEM, nejméně naopak vládních STAN a TOP 09.

Stanjura řekl, že koaliční strany o možnosti diskutují. „Úkolem ministra financí je předložit zákon, na kterém se shodne vláda jako celek. Já iniciativně žádný takový plán nemám, nemám to ani v legislativním plánu prací. Je legitimní součást koaličního vládnutí, když kterákoliv z koaličních stran chce nějaké téma debatovat, tak se prostě v rámci koalice debatuje. Těžko říct na začátku debaty, jak tato debata skončí,“ řekl ministr financí. O sektorové dani mluví STAN a lidovci.

Podle šéfa poslanců a místopředsedy SPD Radima Fialy je z výsledků vidět, že windfall tax nefunguje a mělo by se najít „jiné sofistikované řešení“, aby nadnárodní firmy víc přispívaly. Opoziční hnutí je proti sektorové dani. Podle poradkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a bývalé ministryně práce Jany Maláčové by se ministerstvo financí mělo soustředit na zdanění firem a seškrtání daňových výjimek a mělo by „vybírat daně od někoho jiného než od pracujících“. Sociální demokratka míní, že stát za současné vlády daně získat neumí. Stanjura uvedl, že daňové příjmy jsou rekordní.

Zdroj: ČTK