Proces v Savovově kauze opět nezačne, soudu se nedaří zahájit projednání

|

Soudu se nadále nedaří zahájit projednávání rozsáhlé daňové kauzy podnikatele Františka Savova a dalších deseti obžalovaných. Pražský městský soud zrušil hlavní líčení, které mělo začít příští úterý. Mluvčí soudu Adam Wenig uvedl, že důvodem je úmrtí jednoho z obhájců. Stejně vysvětloval i zrušení lednového jednání. Původně měl proces začít už loni v říjnu, kdy ale jeden z obžalovaných onemocněl.

Wenig sdělil, že zesnulý právník nehájil Savova, ale jiného obžalovaného – bývalého advokáta Richarda Rolfese. „Odročeno bylo v návaznosti na žádost obžalovaného k poskytnutí dostatečného časového prostoru pro nového obhájce, a to s ohledem na rozsah věci,“ vysvětlil aktuální krok soudu Wenig. Totožně zdůvodňoval i zrušení procesu v lednu a únoru, tehdy ale uváděl, že ostatní termíny nařízené soudním senátem Danielly Sarah Sotolářové zůstávají v platnosti. Kauza je obsáhlá, policejní spis bez příloh obsahuje 15 000 listů. Samotné vyšetřování trvalo 8,5 roku.

Nový termín hlavního líčení zatím soud podle Weniga nestanovil. „Stále se řeší zajištění účasti obžalovaného Savova,“ uvedl k podnikateli, který dlouhodobě žije v Británii a je stíhaný jako uprchlý. „I nadále probíhá komunikace s britskou stranou, konkrétní výsledky zatím nejsou k dispozici. Nadále platí, že Městský soud v Praze usiluje o to, aby bylo spojení s obžalovaným navázáno alespoň prostřednictvím videokonference,“ doplnil. Savov už dříve přes svého mediálního zástupce vzkázal, že dlouhodobě usiluje právě o možnost vypovídat přes videokonferenci.

Obžaloba tvrdí, že Savov spolu s ostatními obžalovanými způsobil českému státu škodu 653 milionů korun, která vznikla vyplácením nadměrných odpočtů DPH. V letech 2009 až 2012 údajně organizoval činnost ostatních stíhaných. Mezi nimi jsou další podnikatelé, ale také taxikář, starobní a invalidní důchodce, administrativní pracovnice a rovněž Rolfes a další právník, který má pozici spolupracujícího obviněného. Právníky Savov podle obžaloby instruoval, aby vytvořili skupinu společností a ovládali ji pomocí bílých koní dosazených do funkcí jednatelů. Firmy EastMedia, Net Advert, Astra At a NetFriends podle státní zástupkyně nevykonávaly žádnou ekonomickou činnost, nevedly účetnictví a na finanční úřad podávaly prostřednictvím obviněných zcela fiktivní daňová přiznání.

Savov byl v Česku známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Muž, kterému hrozí za krácení daní a praní špinavých peněz pět až deset let vězení, vinu odmítá. Británie sice už v roce 2016 zamítla jeho odvolání proti rozhodnutí o jeho předání zpět do Česka, předání se ale nakonec neuskutečnilo. Podnikatel totiž v ostrovním státě požádal o azyl.

Zdroj: ČTK