Promet Group investovala přes dvě miliardy do strojíren a metalurgické divize

|
Zdroj: freepik.com

Ostravská strojírenská skupina Promet Group investovala v posledních pěti letech do své strojírenské a metalurgické divize přes dvě miliardy korun. Největší část, více než 1,1 miliardy korun, dala do modernizace a ekologizace sléváren Promet Foundry ve Vsetíně a Tatra Metalurgie v Kopřivnici na Novojičínsku. Řekla to generální ředitelka skupiny Denisa Materová.

„Oba ekologizační projekty se týkaly jak technologií, tak budov, vzduchotechniky. Celkově snížení emisí bylo o více než 92 procent, což je velmi úspěšný projekt. Výroba je zelenější, udržitelnější a pro naše zákazníky to je významný krok kupředu,“ řekla Materová.

Promet Group patří v Česku mezi největší rodinné firmy. Zastřešuje více než 40 společností, které zaměstnávají přes 4000 lidí, spoluvlastní mimo jiné kopřivnickou automobilku Tatra Trucks. Jmenování Denisy Materové na pozici generální ředitelky nedávno završilo předání vedení firmy druhé generaci rodiny Materových. Zakladatelem skupiny byl její otec René Matera, který loni v říjnu zemřel.

Materová řekla, že chce dále rozvíjet divize, které založili její rodiče. „Největší samozřejmě bude pro nás nadále strojírenství, kde máme jak dva finalizátory Tatru a Djuro Djaković, tak velké Tawesco, které v subdodavatelském řetězci má velmi silnou pozici v Evropě,“ řekla ředitelka.

Další investice a rozvoj skupiny budou podle ní směřovat do optimalizace výroby a akvizic k navyšování kompetencí. „Typově si dokážu představit nějaké projektové kanceláře, lakovny a další, co nám doplní kompetence, které dneska ve skupině nemáme, ale nakupujeme skrze kooperace,“ řekla Materová.

Do firmy Tawesco, která je jednou z klíčových společností skupiny, Promet Group od roku 2020 investovala 912 milionů korun. Díky nákupu nových technologií se Tawesco zařadilo mezi pět společností v Evropě s nejkomplexnějším know-how v lisování a svařování dílů pro automotive, zemědělskou, lesnickou a manipulační techniku.

„Nejvíc jsme nainvestovali do lisů – do transferového lisu a do hydraulického lisu. Investice směřovaly k rozšíření našich kompetencí, hlavně u hydraulického lisu to bylo rozšíření kompetence v lisování těžkých, my tomu říkáme tlustostěnných, výlisků, to znamená výlisků, které se používají v zemědělství a manipulační technice. Otevřely nám dveře k zákazníkům, jako je Linde, Bobcat,“ řekla generální ředitelka společnosti Tawesco Margita Rejchrtová.

Zhruba 100 milionů korun firma investovala do robotických pracovišť, která jsou určena pro nové projekty pro Škodu Auto. „Letos se snažíme investovat do infrastruktury, do logistiky, do produktivity, jiného uspořádání v rámci firmy. Investice jsou menší, ale o to významnější pro náš budoucí rozvoj,“ řekla Rejchrtová. Dalšími významnými zákazníky firmy jsou John Deere nebo koncern KION, automobilce Tatra Trucks dodává Tawesco asi 70 procent potřeby jejích rámů a velký objem lisovaných dílů.

Firmy ze skupiny Promet Group působí ve strojírenství, metalurgii a inženýrství. Sídlo skupiny je v Ostravě, závody má především na Moravě, ale i v Úvalech u Prahy či v chorvatském Slavonském Brodě. Promet Group také se skupinami Czechoslovak Group a CE Industries spoluvlastní automobilku Tatra Trucks či chorvatského výrobce nákladních železničních vagonů Djuro Djaković. Konsolidované tržby skupiny Promet Group za rok 2022 dosáhly 10,43 miliardy korun.

Materová řekla, že skupina už dříve zaměstnala i některé pracovníky z huti Liberty Ostrava, která nyní skončila v insolvenci. „Umíme v rámci našich provozů najít práci pro nějaké desítky případně stovku zaměstnanců Liberty. Pokud ta situace nastane, tak máme spoustu otevřených pozic, které by mohly být pro ty lidi zajímavé, průřezově jak pro lidi z výroby, tak pro technicko-hospodářské pracovníky,“ řekla Materová.

Zdroj: ČTK