Rekordně stoupla doba splatnosti pohledávek mezi podniky 

|

V roce 2023 mezi podniky rekordně stoupla průměrná doba splatnosti pohledávek. Celosvětově vzrostla o tři dny na 59 dnů, což je nejvyšší skok od roku 2008, kdy začala celosvětová finanční krize. Vyplývá to z analýzy pojišťovny Allianz Trade. 

Jde o téměř dvojnásobný nárůst oproti 2022. Stále více společností čeká déle na zaplacení pohledávek, což podle analýzy zvyšuje riziko problémů s cash-flow. Celosvětově totiž 42 procent společností vykázalo na konci roku 2023 platební lhůty delší než 60 dnů. 

V Evropě podíl odpovídal celosvětovému průměru, zatímco v Asii byl vyšší, když činil 46 procent. Severní Amerika naopak zaznamenala 33 procent. Téměř ve všech 22 sledovaných odvětvích stoupla v roce 2023 délky doby splatnosti, uvedl ředitel české pobočky Allianz Trade Dalibor Trojek. 

Analýza zjistila, že míra ziskovosti je hlavním faktorem, který ovlivňuje dobu splatnosti v Evropě, a to více než financování nebo obchodní cyklus. V této souvislosti by zpomalení celosvětové poptávky v roce 2024 v kombinaci se stále vysokými provozními náklady mohlo vést k ještě většímu prodloužení doby splatnosti. 

„Pokles ziskovosti o procentní bod by mohl prodloužit dobu o více než sedm dní. Vzhledem k tomu, že pokles ziskovosti pro tento rok je reálný, tak by se společnosti ve zmiňované Evropě měly připravit na delší platební lhůty. To by mohlo zvýšit tlak na jejich cash-flow a potenciálně zvýšit riziko nesplácení pohledávek,“ upozornil Trojek. 

Problematiku opožděných plateb chce řešit i EU. Návrh Evropské komise na nařízení EU o opožděných platbách naznačuje, že by platební lhůty mohly být zkráceny ze současných a doporučených 60 dnů na závazných 30 dnů. Evropský parlament sice navrhuje prodloužení na 60 dnů, pokud se na prodloužení doby domluví smluvní partneři, nebo na 120 dnů pro specifické zboží. To však podle analýzy výrazně zmenší flexibilitu pro podniky ve srovnání se současným stavem. 

„Ke zkrácení lhůt splatnosti na 30 dnů by evropské společnosti potřebovaly další dva biliony eur, tedy 50 bilionů Kč. Při současných úrokových sazbách by to však zvýšilo úrokové platby podniků o 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč) , což odpovídá ztrátě marží dvou procentních bodů. Příliš přísné platební podmínky by navíc mohly ohrozit konkurenceschopnost evropských malých a středních podniků tím, že by je přiměly přejít k dodavatelům mimo EU. V této souvislosti by evropští zákonodárci měli vzít v úvahu možné nepříznivé dopady,“ uzavřel Trojek. 

Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52.000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Allianz Trade je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V ČR působí od roku 1997. 

Zdroj: ČTK