Růst HDP zůstal v 1. čtvrtletí za očekáváním

|

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,2 procenta, proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,3 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ), který tak zhoršil svůj první odhad z konce dubna. Původně statistici předpokládali meziroční růst HDP 0,4 procenta a mezičtvrtletní 0,5 procenta. Ekonomický růst zaostal za očekáváním finančního trhu i České národní banky (ČNB). Analytici i centrální banka se shodují, že ekonomiku brzdil zejména meziroční pokles investic o 2,7 procenta.

„Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu domácností a zahraniční poptávkou. Naopak negativní vliv měla tvorba hrubého kapitálu,“ uvedl ČSÚ.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,9 procenta a meziročně o 2,5 procenta. Z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně zvýšily o jedno procento a meziročně o 2,1 procenta. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí mezičtvrtletně vzrostly o procento a meziročně o 3,5 procenta. Investice klesly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 2,7 procenta, proti předchozímu čtvrtletí se snížily o 7,9 procenta.

„Meziroční růst reálného HDP v prvním čtvrtletí letošního roku byl ve srovnání s očekáváním ČNB lehce nižší. Za tím stál překvapivý pokles fixních investic, zatímco prognóza předpovídala jejich solidní růst,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Ostatní složky HDP očekávání ČNB překonaly.

Také podle analytiků je hospodářský růst slabší, než se očekávalo. „Zpřesněný odhad HDP potvrdil, že domácí ekonomika sice roste, ale k rychlejšímu oživení zatím nedochází. Problémem je rozdílný vývoj jednotlivých složek. Zatímco spotřeba domácností v prvním čtvrtletí poměrně solidně rostla, tak tvorba hrubého fixního kapitálu naopak výrazně poklesla. Pro plošné oživení ekonomiky je nutným předpokladem pokračující oživování spotřeby domácností a růst investiční aktivity, tedy především zlepšení situace v průmyslu,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek označil za jednoznačné zklamání tvorbu hrubého kapitálu, tedy investice. Ty se meziročně snížily o 2,7 procenta. „Růst ekonomiky v prvním čtvrtletí se tak opíral jen o jednu nohu, kterou je spotřeba. I když není pochyb, že i v dalších kvartálech bude tato složka její růst podporovat, míra podpory má své meze,“ uvedl. Podle něj by ekonomika potřebovala oživení zahraniční poptávky, které by motivovalo firmy k novým investicím.

Za celý rok očekávají analytici růst HDP do 1,5 procenta, ČNB předpokládá 1,4 procenta. Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka Česko sice letos jako poslední země Evropské unie dosáhne předpandemické hospodářské úrovně, nelze ale zatím mluvit o konjunktuře.

Zdroj: ČTK