Ryanair otevřel linku z Pardubic do Barcelony-Girony

|

Z pardubického letiště začala létat linka do španělské Girony, která je asi 100 kilometrů od Barcelony. Dopravce Ryanair ji bude provozovat do října. Letiště doufá, že v budoucnu bude létat celoročně, stejně jako linka do Alicante. O lety je zájem, řekli dnes ČTK zástupci letiště.

Letadla budou létat do Girony ve čtvrtek a v neděli. Mezi Gironou a Barcelonou jezdí vysokorychlostní vlak. Letiště ještě domlouvá možnost posunu nedělních letů z Girony na pozdější čas. Teď je to časně ráno.

„My ještě s Ryanairem domlouváme, zda by odletový čas ze Španělska nemohl být lepší, chceme ho posunout do odpoledních hodin, aby tam lidé mohli strávit víc času,“ řekla Mária Ministrová ze společnosti East Bohemian Airport (EBA).

Ryanair provozuje letadla Boeing s kapacitou 189 míst. Linky začala provoz o Velikonocích a létat má do října. EBA bude usilovat o to, aby fungovala celoročně, stejně jako lety do Alicante. „Linka je zaplněná a oblíbená. Máme statistiky na tři týdny dopředu a zatím to je 180 cestujících na palubě skoro na každý let,“ řekla Ministrová.

Jednání o nové lince bylo složité, řekl ČTK ředitel společnosti EBA Ivan Čech. Každá nová nabídka by podle něj měla mít několik parametrů – být oblíbená mezi cestujícími, ideálně, aby nebyla jenom sezonní, měla by být udržitelná. „Dopravci, kteří hrají prim na evropském nebo světovém trhu, ví, jak je pokrytá Evropa a co se může povést. Jsme rádi, že budeme specialisté na Španělsko,“ řekl Čech.

Ryanair v Pardubicích provozoval linku do Londýna v letech 2017 až 2019, kterou zrušil. Pak začal létat s přestávkami do Alicante, nyní tam létá celoročně. Loni tato linka přepravila přes 22.000 cestujících. „Alicante i Barcelona jsou oblíbené destinace mezi cestujícími,“ řekla ČTK mluvčí Ryanairu Alicja Wójcik-Gołębiowská.

„Kolik přepravíme cestujících do Barcelony za sezonu, je těžké říct, ale mohlo by to být kolem 50.000 cestujících. Letadlo, které dnes odlétalo do Barcelony, bylo naplněné přes 90 procent. Pardubice mají velký potenciál k růstu,“ uvedla mluvčí irského nízkonákladového dopravce.

Podle Wójcik-Gołębiowské v Pardubicích odbaví nejen lidi, kteří cestují do zahraničí, ale může také přilákat cestující odjinud. „Rozmýšlíme čísla, jsme otevření další diskuzi,“ řekla mluvčí k další případné spolupráci s Pardubicemi. Nabízejí se lety z Londýna, Dublinu nebo jiných velkých evropských měst, například z polských, dodala.

Ředitel Čech se spíš přiklání k tomu, aby regionální letiště, jako je to pardubické, nabízelo destinace, kde je celoročně teplo a dá se tam létat po celý rok, což je například Španělsko nebo Portugalsko. „Asi bychom se měli zaměřit na to, co je udržitelné a co bude dávat smysl, létat na jih, aby destinace byly spíše zajímavé turisticky a rekreačně, byznys lety do Bruselu obslouží Praha,“ míní Čech. Letos se očekává mimořádný rok, pasažérů kolem 180.000, což mělo letiště naposledy v roce 2013, dodal.

Zdroj: ČTK