Šampiony Valtických vinných trhů budou moci lidé ochutnat za tři týdny

|

Šampionem mezi bílými víny je v 57. ročníku soutěže Valtické vinné trhy Ryzlink vlašský Terroir Pálava 2022, výběr z hroznů z Vinařství Vajbar ze Zaječí na Břeclavsku, mezi červenými víny odborná porota nejvýše hodnotila Cabernet Sauvignon 2021, výběr z hroznů, z Vinařství Garčic z Pavlova na Břeclavsku. Hodnocení více že 700 vzorků z 11 zemí a čtyř světadílů trvalo čtyři dny.

Třetím vyhlášeným šampionem je Merlot Riserva 2020 z italského vinařství Traverso, z oblasti Furlansko, které zvítězilo mezi zahraničními víny. Největší zastoupení měla kromě domácích vín i ta z Rakouska a Slovenska, zúčastnila se ale také vína z USA, Nového Zélandu a Chile.

„Vyhlášením výsledků soutěže ale Valtické vinné trhy nekončí, naopak spíš teprve začínají. Unikátní jsou totiž tím, že prakticky vzápětí můžete všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, ochutnat v rámci veřejné výstavy,“ uvedl předseda Valtických vinných trhů David Šťastný. Výstava je naplánovaná na 10. a 11. května a uskuteční se v prostorách jízdárny a Španělské konírny valtického zámku.

Letos chtějí vinaři při výstavě prezentovat aktivitu Pozor křehké. „Chceme tím upozornit na zranitelnost a hrozbu fatálního poškození celého vinařského a vinohradnického oboru na Moravě na několik dalších desítek let. To hrozí v případě zavedení absurdní spotřební daně na víno, kterou nemá žádná vinařská země v Evropě,“ uvedl Šťastný. Vláda zvažuje zavedení spotřební daně z tichého vína, už loni na jaře jej doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV). Na ministerstvu zemědělství vznikla na podzim pracovní skupina, která měla hledat řešení přijatelné pro všechny strany. Vinařské svazy zavedení plošné spotřební daně odmítají s tím, že se zhorší jejich konkurenceschopnost. Argumentují tím, že tiché víno nepodléhá spotřební dani v žádné vinařské zemi EU.

Vinné trhy ve Valticích mají dlouholetou tradici, první ročníky se konaly již na sklonku devatenáctého století. Novodobá historie Valtických vinných trhů se začala psát v roce 1967, kdy se konal první ročník soutěže v současné podobě. Vína jsou oceňována v několika kategoriích. Porota uděluje v každé kategorii nebo každé odrůdě vína jedinou zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Zdroj: ČTK