Sedm z deseti velkých českých firem nemá ve vedení jedinou ženu

|

Ve svém vedení nemá ani jednu ženu 70 procent velkých českých firem, které mají roční obrat více než jednu miliardu korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF, která vychází z dat portálu Informace o firmách. Velkých firem s obratem přes miliardu korun je v Česku 2359.

Nová evropská směrnice, která má od roku 2026 přinést lepší genderovou vyváženost ve vedení velkých firem, podle CRIF situaci zásadně nezlepší. Týká se totiž pouze firem kotovaných na burze, které mají přes 250 zaměstnanců, roční obrat vyšší než 1,2 miliardy Kč nebo aktiva v hodnotě přes 1,08 miliardy Kč.

„Směrnice vychází z reality západní Evropy, kde je rozvinutý kapitálový trh a tak je běžné, že velké firmy na burze působí. U nás je realita jiná. Když se podíváme na obsazení řídících a kontrolních orgánů ve firmách s ročním obratem přes miliardu korun, je situace tristní a směrnice ji vylepší jen velmi málo, protože se na většinu z nich nevztahuje. Týká se jen dvou promile relevantních firem,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Situace se podle ní mění velmi pomalu. V roce 2014 nemělo 79 procent firem s ročním obratem přes miliardu ve vedení ani jednu ženu. Data dále ukazují, že menší firmy jsou na tom s uplatněním žen ve vedení ještě hůře než velké společnosti. U firem s obratem 500 až 999 milionů Kč má vedení bez zastoupení žen 73 procent společností, v kategorii obratu 300 až 499 milionů Kč má vedení bez žen 74 procent firem.

Výrazné rozdíly v uplatnění žen ve vedení firem jsou podle odvětví. Data za všechny společnosti v ČR ukazují, že největší šanci na uplatnění ve vrcholovém vedení firmy mají ženy, které pracují ve zdravotní a sociální péči. Firem, které mají ve vedení alespoň jednu ženu, je v tomto oboru 66 procent. Podobná situace je ve školství, ve kterém má ženy ve vedení přesně polovina všech organizací. V dalších odvětvích ale tento poměr klesá. V ubytování a stravování má ženu ve vedení 32 procent firem, v oboru profesních, vědeckých a technických činností 31 procent.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU ze dne 23. listopadu 2022 o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností a o souvisejících opatřeních stanoví kvóty pro poměrné zastoupení žen v řídících a kontrolních orgánech společností. Dotčené firmy je musí splnit do 30. června 2026.

Zdroj: ČTK