Každoročně vydává společnost Saxo své Šokující předpovědi pro příští rok. Ty se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale přitom ne zcela doceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy. Letošní vydání těchto „černých labutí“ si můžete přečíst na následujících řádcích.
Hladká cesta, kterou svět urazil po velké finanční krizi, se stabilní geopolitikou, nízkou inflací a nízkými úrokovými sazbami, byla v letech pandemie narušena a tvůrci politik a investoři vsadili na návrat ke „starému normálu“. V roce 2024 je jasné, že hladká cesta je u konce, a svět se tak ocitá v nebezpečně nejisté budoucnosti. SVĚT SE NACHÁZÍ V BODU ZVRATU Předpovědi Saxo Bank na rok 2024 se zabývají tím, jak svět proplouvá ultimátním koncem „starého normálu“ a jak nové technologie řeší staré problémy a zároveň vytvářejí nová, možná ještě nebezpečnější dilemata.
Na prahu roku 2024 vidí Saxo Bank svět, jenž se nachází v bodu zvratu. Dobře prošlapaná cesta z minulé dekády se blíží ke svému konci. Hlavní investiční analytik Steen Jakobsen uvádí letošní Šokující předpovědi těmito slovy: „Za pandemie sešel svět z hladké cesty, po níž se ubíral od konce globální finanční krize a která byla charakterizována stabilní geopolitikou, mírnou inflací a nízkými úrokovými sazbami.“ Podle něj nelze budoucnost plně předvídat.
1. Ropa dosáhne 150 USD a Saúdové koupí franšízu Ligy mistrů
Ceny ropy vyletí do nebeských výšin a Saúdská Arábie rozšíří svůj vliv nákupem jedné z nejžádanějších sportovních franšíz. Následně vytvoří Světovou ligu mistrů. Raketový růst cen ropy, které se díky nečekaně vysoké poptávce vyšplhají v polovině roku na 150 USD, výrazně podpoří radikální restrukturalizaci ekonomiky Saúdské Arábie. Díky ní se země zbaví závislosti na výnosech z ropy a stane se gigantem v oblasti zábavy, cestovního ruchu a trávení volného času. Jakmile Saúdové získají klíč k oblíbenému fotbalovému šampionátu, obratem se z něj rozhodnou udělat celosvětovou soutěž.
Dopad na trh: Cena akcií Manchester United se zdvojnásobí a ropa Brent se vyšplhá na 150 USD za barel.
2. Svět zachvátí velká zdravotní krize kvůli lékům proti obezitě
Léky GLP-1 jsou považovány za řešení světové epidemie obezity, ale s možností jen tak sezobnout pilulku přestanou lidé cvičit a vzroste spotřeba nezdravých potravin. S rostoucí dostupností půjdou ceny léku proti obezitě dolů a vlády se rozhodnou zařadit GLP-1 mezi nezbytné prostředky pro zlepšení zdravotního stavu a zastavení epidemie obezity… Poté však dojde ke zvratu, nabídka GLP-1 nedokáže pokrýt obrovskou poptávku a pacienti musí čekat na injekce celé roky. Mezitím však přestanou cvičit a zdravě jíst, protože nadváhy se přece zbaví pomocí pilulek. To ovšem vyústí v obrovskou zdravotní krizi. Světová míra obezity dospělých stoupne v roce 2024 ze současných 39 % na 45 %.
Dopad na trh: Odvětví průmyslově zpracovaných potravin zaznamená výrazný vzestup poptávky, ceny akcií firem McDonald‘s a Coca–Cola překonají zbytek trhu o 60 %.
3. Nezdaněné vládní dluhopisy USA a konec kapitalismu
Spojené státy přijdou s radikální fiskální strategií, která má zvýšit motivaci investovat do vládních dluhopisů, a pomoci tak zvládnout ekonomické výzvy. Americká vláda je ve volebním roce 2024 nucena exponenciálně navyšovat fiskální výdaje, aby ekonomika dál šlapala a nedocházelo ke společenským nepokojům. Kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům i zahraničním investorům, kteří svůj kapitál přesouvají domů, zůstane poptávka po amerických vládních dluhopisech nadále nízká, což si vynutí nárůst výnosů. V zoufalé snaze normalizovat náklady na výpůjčky osvobodí americká vláda příjem z vládních dluhopisů od daně.
Tento dramatický krok znamená konec kapitalismu, protože peníze se přesouvají od soukromých společností k veřejnosti a držba rizikovějších aktiv se stává dražší. Dvanáctka titánů si naopak upevňuje dominantní postavení na trhu, protože těží z dlouhodobě nižších nákladů na financování, zatímco zbytek akciového trhu se hroutí. Přestože se vládě nedaří řešit nerovnost, nižší náklady na půjčky tlumí sociální nepokoje. Následuje dlouhé období znárodňování a státních zásahů do kritických odvětví, která se snaží přilákat kapitál.
Dopad na trh: Americké státní dluhopisy se celoplošně vzpamatují a výnosová křivka se zploští a zamíří vzhůru, protože USA nabídnou investorům bez zdanění nejvyšší výnosy za celá desetiletí. Akciový trh se zhroutí, ale vybraná skupina firem s dostatkem prostředků na invertované výnosové křivce vydělá.
4. Deepfake videa vytvořená AI způsobí krizi národní bezpečnosti
Po zveřejnění deepfake videa s vysoce postaveným politikem z rozvinutého světa se stane generativní AI, ještě donedávna oslavovaná jako nástroj pro zvýšení produktivity, hrozbou pro národní bezpečnost. Vlády přijmou tvrdá opatření proti AI, bublina praskne a rizikový kapitál půjde o dům dál. Zločinecká skupina rozehraje vysokou hru a zveřejní nejpřesvědčivější deepfake vytvořený generativní AI, jaký kdy svět viděl. V něm bude vysoce postavený vládní politik z rozvinuté ekonomiky předávat přísně tajné informace cizí mocnosti. Úspěch tohoto smělého tahu vyvolá největší krizi národní bezpečnosti od druhé světové války a přinese s sebou novou éru regulace AI s dalekosáhlými následky. Ve snaze vypořádat se s katastrofickými vedlejšími účinky generativní AI učiní Spojené státy i Evropská unie historický krok a nařídí, že bude veškerý obsah vytvořený jejím prostřednictvím označován slovy „Made by AI“. Incident s deepfake videem nevyvolá jen krizi národní bezpečnosti, ale i všeobecnou nedůvěru k informacím šířeným po internetu, protože 90 % z nich bude vytvářeno pomocí AI.
Dopad na trh: Rapidně vzroste hodnota tradičních mediálních společností, které budou mít vládní povolení veřejně šířit zprávy, a cena akcií The New York Times Company se zdvojnásobí. Akcie společnosti Adobe se naopak propadnou, až ji vláda pokutuje za to, že byl katastrofický deepfake vytvořen pomocí jejího softwaru.
5. Země s deficitem založí „Římský klub“ kvůli lepším obchodním podmínkám
Koalice zemí s deficitem obchodní bilance se bude snažit změnit globální obchodní dynamiku ve svůj prospěch. Dluhová situace Spojených států se stane neúnosnou, a tak skupina šesti zemí založí Římský klub. V rámci této organizace spolupracují na snížení svých deficitů pomocí kolektivního vyjednávání o nových podmínkách světového obchodu se zeměmi s přebytkem. Argumentují tím, že odstranění deficitů pomocí postupného závazného přecenění zemí s přebytkem umožní globální reset a vznik vyrovnanějšího a stabilnějšího hospodářského prostředí.
Šesti zakladateli „Římského klubu“ budou Spojené státy, Velká Británie, Indie, Brazílie, Kanada a Francie. Pro země s největším přebytkem, kam patří například Čína, Německo, Norsko, Japonsko, Nizozemsko či Singapur, bude úprava divergence běžného účtu platební bilance mezi klíčovými zeměmi dosti bolestivá.
Dopad na trh: Skutečnost, že se světová rezervní měna vymyká kontrole, sníží důvěru v systém měn s nuceným oběhem a připraví půdu pro značné posílení zlata, stříbra a kryptoměn.
6. Americké prezidentské volby vyhraje Robert F. Kennedy Jr.
Robert F. Kennedy Jr. se postará o politické překvapení, když získá prezidentský úřad a zahájí ve Spojených státech novou politickou éru. V roce 2024 poprvé v historii USA vyhraje prezidentské volby kandidát třetí strany, Robert F. Kennedy Jr. Jeho populistická platforma, která se vymezuje proti Demokratům podporujícím válku i proti korporátním elitám, souzní s pocity nespokojených tradičních Demokratů i Trumpových podporovatelů. Nová politická éra ve Spojených státech začíná dramatickým odvratem od plutokracie, protože voliči požadují ukončení drastické nerovnosti a nespravedlnosti i zastavení nekonečných válek.
Dopad na trh: Kennedyho mírové poselství, slib ukončit zneužívání amerického zdravotnictví a zlomit nadměrnou moc korporací vyvolá prudký pokles akcií zbrojních, farmaceutických a zdravotnických firem. Znervózní také obchodníci s internetovými a informačně-technologickými monopoly, kteří se obávají obecnější války proti monopolním společnostem.
7. Japonsko dosáhne 7% růstu HDP a BoJ ukončí řízení výnosové křivky
V Japonsku dojde k překvapivému hospodářskému zotavení, jež s sebou přinese výraznou změnu politiky Bank of Japan. Éra deflace v Japonsku je u konce a znovu začínají růst mzdy. Vzhledem k řízení výnosové křivky je ovšem zdejší ekonomika stimulovaná až příliš. Reálné sazby klesají, nominální výnosy jsou omezené, ale inflační očekávání rostou. Centrální banka proto musí v roce 2024 skončit s politikou řízení výnosové křivky. To způsobí menší chaos na globálních dluhopisových trzích, protože japonští investoři začínají přesouvat své peníze domů.
Dopad na trh: Prostředky japonských investorů se vracejí do vlasti, japonský jen posiluje, USD/JPY padá pod 130, EUR/JPY pod 140 a AUD/JPY pod 88.
8. EU zdaní bohaté a výrobce luxusního zboží čeká propad
Nové zdanění bohatých v Evropské unii vede k propadu trhu s luxusním zbožím a nejhůř to odnesou high-end značky. Je obrovskou ironií, že právě Evropská unie, která se chlubí nejrozsáhlejším systémem sociálního zabezpečení na světě, dala vzniknout 499 dolarovým miliardářům, kteří platí ve srovnání s miliardáři ze Severní Ameriky a východní Asie v přepočtu na procento z majetku nejmenší osobní daně. K sociálním nepokojům už v Evropě zbývá jenom krůček a náklady spojené se zelenou transformací, válkou na Ukrajině a všeobecnou inflací rostou. Evropská komise proto zavede Evropskou občanskou iniciativu (ECI) z července 2023 nazvanou „Zdanění nadměrného bohatství za účelem financování ekologické a společenské přeměny“. Evropská komise prosadí zákon, který miliardáře připraví na daních o 2 % majetku ročně. Tato moderní verze Robina Hooda se samozřejmě projeví i v evropských luxusních odvětvích. Nedávné studie totiž zjistily silnou korelaci mezi nákupy luxusního zboží a rostoucí příjmovou a majetkovou nerovností.
Dopad na trh: Akcie LVMH se po zdanění bohatých propadnou o 40 % a také další firmy z luxusního segmentu, jako jsou Porsche a Ferrari, čeká výrazné oslabení.
DŮSLEDKY PRO TRHY A INVESTORY I když tyto předpovědi nepředstavují oficiální prognózy vývoje trhů podle Saxo Bank, připomínají investorům, že je třeba zvažovat všechny možnosti včetně těch, které se zdají nepravděpodobné. Šokující předpovědi jsou úmyslnou snahou povzbudit představivost účastníků trhu a připravit je na všechny možné situace.