Insolvenční návrh, který na sebe podala strojírenská společnost ČKD Blansko Holding Krajský soud v Brně odmítl. Firma nedodala seznamy pohledávek a závazků se všemi náležitostmi, které v nich podle zákona mají být, vyplývá z dokumentu zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Společnost dluží přes 300 milionů korun, ale vlastní majetek přibližně za 60 milionů korun. Proti rozhodnutí soudu se do 15 dnů může odvolat, případně po nabytí právní moci lze podat nový insolvenční návrh.
Jediným akcionářem firmy je ruská společnost Ťažmaš, která ji v roce 2010 koupila od skupiny J&T. Majitelem ruské Ťažmaš je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad (FAÚ). Předseda představenstva Jaroslav Ochatrin v insolvenčním návrhu uvedl, že kvůli tomu nelze ČKD prodat a firma se ani nemůže účastnit tendrů na zakázky, které byly zdrojem jejích příjmů. Sankce kvůli ruskému vlastníkovi navíc společnost zastihly v době, kdy po pandemii covidu rostly ceny energií i materiálu a dodavatelské řetězce byly narušené. Za problémy firmy je i to, že významným zdrojem zakázek pro ni bylo v minulosti právě Rusko.
Insolvenci na sebe firma podala koncem března. O několik dní později ji soud vyzval, aby předložila opravený seznam majetku – pohledávek z obchodního styku, v němž u každé pohledávky stručně uvede skutečnosti, na kterých se zakládají, a dále předložila opravený seznam závazků. Nové seznamy společnost dodala, náležitosti nicméně nesplnily.
„V projednávané věci dlužnice k návrhu předložila seznam majetku, v němž nebyly obsaženy zákonem požadované údaje, neboť u každé pohledávky je jako skutečnost, na které je pohledávka založena uvedeno pouze „obchodní styk“ a informace o případném průběhu soudního či jiného řízení zcela absentuje,“ uvedl samosoudce Zdeněk Málek. Návrh vytknul také to, že v seznamu půjček a úvěrů zcela chybí vyjádření, zda některá z uvedených osob je osobou blízkou a chybí vyjádření, zda některý z těchto závazků firma popírá co do důvodu či co do výše, případně proč. „Na výzvu insolvenčního soudu dlužnice sice zaslala „opravené seznamy“, ani ty však nejsou bezvadné a vyhotovené tak, jak v souladu se zákonem požadoval insolvenční soud,“ doplnil.
Strojírenská firma ČKD Blansko v roce 2022 podle zveřejněné účetní uzávěrky vykázala ztrátu 262 milionů korun, ve ztrátě byla i o rok dříve. V roce 2021 skončila v minusu 55 milionů korun. Firmě také v roce 2022 meziročně klesly tržby, a to z 390 milionů korun v roce 2021 na 242 milionů o rok později.
ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny.
Zdroj: ČTK