Správkyně Sberbank CZ přistoupí k výplatě věřitelů po rozhodnutí vrchního soudu

|

Insolvenční správkyně zkrachovalé Sberbank CZ Jiřina Lužová přistoupí k výplatě věřitelů po rozhodnutí Vrchního soudu v Praze o odvolání společnosti LitFin. Vrchní soud může rozhodnout v řádu týdnů. LitFin podala odvolání proti výplatě formou částečného rozvrhu loni v prosinci.

„V případě, že by Vrchní soud v Praze odvolání věřitele LitFin zamítl, budeme následně potřebovat přibližně měsíc na řádné spuštění výplaty formou částečného rozvrhu. Musíme provést všechny nutné kontroly a procesní kroky nastavit tak, aby výplata nastala i přes velké množství věřitelů rychle a bezchybně,“ uvedla Lužová.

Momentálně je podle ní jasné, že sto procent svých zjištěných pohledávek, tedy 95 procent teď a pět procent později, určitě dostane první a druhá skupina věřitelů, tedy garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky. „U třetí skupiny, tedy krajů, měst, obcí a větších firem, tam se nechci zavazovat, že dostanou sto procent, ačkoliv věřím, že to tak bude. Počítat ale mohou s více jak 95 procenty svých peněz,“ dodala.

Věřitelé, kteří si po pádu banky v únoru 2022 požádali o své vklady, dostanou podle Lužové navíc vedle vložených peněz také úrok z prodlení, který nabíhal od doručení takové žádosti až do prohlášení úpadku 26. srpna 2022 ve výši 11,75 procenta ročně.

Jednou z možností je podle ní to, že LitFin svou pohledávku postoupí někomu jinému, a nabyvatel následně vezme odvolání zpět. Nějaké nabídky se objevily i ve veřejném prostoru, podotkla.

LitFin byla jediný z věřitelů, který se odvolal proti plánovanému vyplacení podstatné části pohledávek. Na další nabídku odkoupení své pohledávky od společnosti Fipox nereagovala. Cílem Fipoxu bylo okamžité stažení odvolání a odblokování výplaty peněz. Fipox LitFinu nabídla uspokojení pohledávek ze 100 procent, tedy za jejich nominální hodnotu 27,6 milionu korun.

LitFin na první nabídku odkupu pohledávky reagovala prohlášením, že ji nepovažuje za důvěryhodnou. Důvodem odvolání bylo podle LitFinu to, že malé věřitele rozhodnutí o povolení částečného rozvrhu krátí na jejich právech, jelikož částka, která jim má být podle částečného rozvrhu vyplacena, není v souladu s jejich nároky.

Insolvenční soud loni v listopadu povolil výplatu 57 miliard Kč formou částečného rozvrhu 15.300 věřitelům Sberbank CZ ve výši 95 procent jejich pohledávek. Proti rozhodnutí mohl každý věřitel podat odvolání.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna. Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK