Správkyně zkrachovalé Sberbank žádá o prodloužení lhůty pro výplatu věřitelů

|

Insolvenční správkyně zkrachovalé Sberbank Jiřina Lužová žádá soud o prodloužení lhůty pro výplatu věřitelů. Lhůta má končit 15. dubna, správkyně navrhuje prodloužit ji o 30 dní. Důvodem je podle ní vysoký počet doposud nevyplacených věřitelů. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Výplata začala 18. března, správkyně v návrhu na prodloužení lhůty uvádí, že k 28. březnu o výplatu nepožádalo více než 84 procent věřitelů. Věřitelé, jichž je přes 15.300, by měli dostat zhruba 57 miliard korun.

„Ke dni 28. 3. 2024 si požádalo o výplatu přibližně 2400 věřitelů, kterým insolvenční správkyně napřímo a prostřednictvím Komerční banky vyplatila přibližně 44,8 miliardy korun. Dosud si tedy o výplatu nepožádalo více jak 84 procent věřitelů,“ píše se v návrhu.

Výplata vyžaduje aktivní přístup věřitelů, musí předložit dokumenty k ověření své totožnosti a provedení výplaty. Fyzické osoby se mohou pro vyřízení výplaty dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Právnické osoby musí na firemní centra Komerční banky nebo se mohou přímo obrátit na svého firemního bankéře. On-line žádost lze podat v případě výplaty do maximálně 100.000 korun.

Vysoký podíl doposud nevyplacených věřitelů je dán podle správkyně celkovým počtem věřitelů a jejich strukturou, kdy absolutní většina věřitelů má pohledávku menší než 1000 korun. Řada věřitelů je také ze zahraničí, pro které může být náročné opatřit si ve lhůtě podklady pro identifikaci věřitele a ověření totožnosti skutečného majitele, míní.

S výplatou nejsou podle mluvčí Komerční banky Šárky Nevoralové komplikace. Většina věřitelů žádá o výplatu osobně na pobočce. Banka za první dva týdny vyplatila 2549 věřitelům Sberbank CZ 19,6 miliardy korun, tedy více než třetinu celkové částky, sdělila ČTK tento týden mluvčí KB.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK