Stát vyhlásil pátou aukci na prodej Hanáckých kasáren v Olomouci

|

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásit pátou elektronickou aukci na prodej rozlehlého areálu Hanáckých kasáren v centru Olomouce. V novém kole dražby, které je naplánováno na 17. a 18. dubna, byla snížena minimální cena z 249 milionů na 248 milionů korun.

O nemovitost před časem projevil zájem Olomoucký kraj společně s olomouckou radnicí a Univerzitou Palackého. Odborníci ale upozornili na špatný technický stav Hanáckých kasáren a vysoké náklady na rekonstrukci. Krajské zastupitelstvo proto v lednu zrušilo své předchozí usnesení, které samosprávám a univerzitě otevřelo cestu k bezúplatnému nabytí Hanáckých kasáren.

V předchozích čtyřech elektronických aukcích se státu nepodařilo pro kasárny najít kupce. V posledním kole aukce byla v roce 2022 minimální cena areálu snížena z 262 milionů na 249 milionů korun. Olomoucký kraj si loni nechal zpracovat stavebně-technický průzkum, z něhož vyplynulo, že budova Hanáckých kasáren je ve velmi špatném technickém stavu a její rekonstrukce by si vyžádala velké náklady.

„Stavba se neobejde bez generální opravy střechy, fasád, celkové výměny výplní otvorů a výměny všech vnitřních instalací. Doporučení na výměnu se týká i přípojek,“ stojí ve zprávě pro krajské zastupitele. Experti upozornili na to, že v budově je nutné provést nákladnou izolaci proti radonu. Prodražil by se také provoz Hanáckých kasáren, které by podle podmínek bezúplatného převodu nebylo možné komerčně využívat.

Olomoucký kraj chtěl budovu Hanáckých kasáren využívat hlavně pro vědu, kulturu a vzdělávání, a to především prostřednictvím Vlastivědného muzea v Olomouci či Archeologického centra Olomouc. V areálu mělo být zřízeno i kreativní centrum, centrum sociálního poradenství, centrum materiální a potravinové pomoci, pobočka Family Pointu a krajské dobrovolnické centrum. Radnice chtěla do budovy Hanáckých kasáren přestěhovat některé své odbory, které nemají vysokou návštěvnost.

Hanácké kasárny využívala armáda 170 let, od roku 2013 jsou prázdné. Budova má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Původně se uvažovalo o tom, že se do ní přestěhují stovky pracovníků státních úřadů, které nyní sídlí na vícero místech Olomouce. Další využití pro státní úředníky by ale podle ministerstva obrany bylo nákladnější než prodej a případná stavba nového administrativního sídla.

O budovu Hanáckých kasáren projevil Olomoucký kraj zájem už v roce 2014, chtěl tam depozitáře muzea a knihovny či kanceláře. Hejtmanství od záměru tehdy nakonec upustilo. Oprava památkově chráněné budovy bude nákladná. Podle odhadu z roku 2020 by stála zhruba 815 milionů Kč, ceny stavebních prací a materiálů od té doby výrazně vzrostly.

Zdroj: ČTK