Studenti pojedou do USA na finále středoškolské robotické soutěže

|

Studenti pražského soukromého gymnázia PORG se účastní finále mezinárodní středoškolské robotické soutěže FIRST Robotics Competition, která se koná v americkém Houstonu. V soutěži zkouší středoškoláci sehnat finance, vytvořit týmovou identitu a značku, zorganizovat svůj tým a postavit robota, se kterým poté soutěží. R.U.R. je jediný český tým, který se finále účastní. Letos se soutěže podle informací na webu účastní asi 600 týmů.

Finále se skládá z tréninků, deseti kvalifikačních zápasů a play-off, do kterého si osm nejlepších týmů vybírá svou alianci. Aliance, které se skládají ze čtyř týmů, pak soutěží proti sobě o titul vítěze divize. Divizí je osm, jsou náhodně losované. Jejich vítězové se poté utkají o titul mistra světa, informoval jeden z členů týmu Patrik Jásek.

„Abychom se dostali do finále, museli jsme buď vyhrát pavouka play-off, vyhrát cenu za největší přínos sportu (Impact) anebo cenu za nejlepší design a konstrukcí robota (Engineering inspiration). My jsme vyhráli tu poslední jmenovanou cenu, a tak jsme byli pozváni na finále a k tomu dostali kompletní proplacení 150 000 korun startovného od NASA,“ napsal Jásek.

Na herní pole se podle něj vždy postaví šest týmů, které jsou rozdělené na modrou a červenou alianci. Prvních 15 sekund hry se roboti pohybují autonomně podle předem zadaného kódu. Této části se podle Jáska říká autonomní a týmy v ní dostávají více bodů.

V další fázi, která trvá dvě a půl minuty, ovládají robota dva řidiči. V týmů českých studentů se jeden řidič stará o pohyb robota, jako je jízda, otáčení, sbírání, lezení a střelba. Druhý řidič má na starost precizní nastavování, například míření na sbírání, střelbu nebo nastavení lezení.

Společně s FIRST Robotics Competition se v Houstonu podle Jáska konají i další soutěže, ve kterých soutěží mladší žáci. Jde o FIRST Tech Challenge, což je podle Jáska soutěž s menšími roboty pro mladší žáky a FIRST Lego League, ve které se soutěží s Lego roboty. Soutěže s Lego roboty se v Houstonu podle Jáska účastní i jeden český a jeden slovenský tým.

Zdroj: ČTK