Studio BIG předá architektonickou studii Vltavské filharmonie v únoru

|

Dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG) v únoru předá architektonickou studii Vltavské filharmonie, na jejímž základě by měly začít projektové práce pro povolení stavby. Ty by měly během tří let vyústit v její zahájení. Studie rozvíjí soutěžní návrh, se kterým studio BIG zvítězilo před rokem a půl v mezinárodní soutěž.

„Podrobná architektonická studie je pro nás zásadním mezníkem. Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou,“ uvedl vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který projekt za hlavní město řídí.

Budova Vltavské filharmonie by měla být otevřená v roce 2032. Celkem město za projektovou přípravu zaplatí asi miliardu korun. Stavba měla podle posledního odhadu stát 9,4 miliardy korun, podle informací serveru Aktuálně.cz se však podle aktuálního návrhu kvůli úpravám okolí prodraží na téměř 13 miliard korun. Město chce na stavbu získat státní příspěvek a zvažuje i zapojení soukromých investorů.

Dopracováním soutěžního návrhu Vltavské filharmonie, na kterém pracovaly stovky odborníků z celého světa, vzniklo několik změn. Například hlavní sál byl upraven tak, aby umožnil lepší výhled a akustiku, změn doznala pro dosažení optimálních akustických podmínek zkušebna orchestru. Dále byly přidány eskalátory pro lepší přístup veřejnosti na střechu, upravený školní sál s vylepšenou akustikou a denním světlem nebo design budovy umožňující lepší propojení s nábřežím a viaduktem.

„Vltavská filharmonie je zkomponována jako meandrující cesta od břehu řeky na střešní terasu. Proudy veřejnosti a pražská belvederová náměstí spojují městský život s hudbou v jejím srdci. Pražské sály jsou stvořené dominanty na pohled, vyladěny pro zvuk, orchestrovány funkčně i pro spojování lidí. Z této rytmické struktury vystupuje symfonie kolonád a balkonů jako platforma pro veřejný život. Expresivní i pragmatická, nová filharmonie se stane klíčovou dominantou Prahy. Od řeky až na střechu,“ popsal architektonickou studii zakladatel a kreativní ředitel studia BIG Bjarke Ingels.

Vltavská filharmonie bude sídlem dvou orchestrů – České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Oba orchestry zde najdou rezidenční prostory i zázemí pro své vzdělávací programy pro veřejnost. V budově vznikne také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze. Návštěvníci se mohou těšit i na kavárnu nebo střešní restauraci. „Vltavské filharmonie nebude pouze novým koncertním sálem, stane se především otevřeným kulturním a vzdělávacím centrem, které bude sloužit veřejnosti,“ podotkl náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Výstavba nového kulturního centra u Vltavy je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde město plánuje vznik čtvrti až pro 25.000 lidí. Ředitel studia BIG Ingels architektonickou studii osobně představil nejprve 24. ledna v Centru architektury a městského plánování na přednášce Urban Talks. Veřejnost se bude moci s novými vizualizacemi, videem s pohledy ze střechy budovy, či projektem ve 3D realitě seznámit do 18. února v CAMPu v rámci výstavy věnované Vltavské filharmonii.

Zdroj: ČTK