Mediální skupina A 11 uspořádala začátkem dubna jedinečný Summit 2024, na němž zaznělo i několik návrhů na zásadní změny, spojené rovněž s novou legislativou. Třeba od poradce premiére Štěpána Křečka, podnikatele a někdejšího kandidáta na prezidenta Karla Janečka, podnikatele Pavla Sehnala nebo od dřívějšího ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Ohlédněme se za některými na akci prezentovanými názory ještě jednou a pokračujme v související diskusi. Něco na tom totiž bezesporu je.
Je třeba změnit zákony a nastavit legislativu tak, aby se peníze českých střadatelů investovaly do českých investičních projektů. Neboli bylo by vhodné vytvořit prostřednictvím legislativy takové nástroje, aby například penzijní společnosti mohly investovat do výstavby českých dálnic, k čemuž v současnosti chybí zákonné ukotvení. Tak se dá shrnout výzva Štěpána Křečka, hlavního ekonoma společnosti BH Securities a poradce premiéra Peta Fialy, pronesená na Summitu 2024, který uspořádala mediální skupina A11.
Pavel Sehnal, majitel a generální ředitel SPGroup a rovněž předseda Aliance pro budoucnost, na této akci vyzval k jinému přerozdělování peněz, které nyní míří prostřednictvím daní a dalších odvodů do státního rozpočtu. Stát s nimi nehospodaří podle něj efektivně a zajišťuje až příliš mnoho záležitostí. Ovšem činí tak prý nehospodárně a zbytečně draze. Sehnal tak pléduje například za zavedení zdravotně pojistného plánu u lidí – ti, co se o své zdraví starají, by měli do zdravotnického systému odvádět méně peněz. A podobně. Zajímavé postřehy o aktuální ekonomické situaci a investování přidali také Pavel Rydzyk ze společnosti YD Capital nebo Jakub Seidler z České bankovní asociace.
O nadužívání českého zdravotnického systému mluvil rovněž bývalý ministr zdravotnictví a známý epidemiolog Roman Prymula. Lidé podle něj mají mnohdy pocit, že si mohou k lékařům jen dojít popovídat. Nejsou také zvyklí na lékaře dlouho čekat – v Americe je podle něj běžné, že i krvácející pacient, jenž není v ohrožení života, čeká v nemocnici na vyšetření několik hodin. Prymula kritizoval rovněž to, že se děti málo hýbají a izolují se doma u sociálních sítí, do budoucna pak budou spoléhat na umělou inteligenci, bez níž nebudou podle lékaře nic schopni vytvořit.
Summit přinesl rovněž zajímavou konfrontaci právě mezi Prymulou a podnikatelem a dřívějším kandidátem na prezidenta Karlem Janečkem. Ten tvrdí, že jsme se během covidové epidemie nechali ovládnout strachem a jako společnost jsme nadužívali očkování, zvláště u dětí podle něj bylo nesmyslné. Janeček ale rovněž uvedl, že minimálně v počátcích šlo o neznámou situaci, podobné zásahy do lidské svobody se ale podle něj už nesmějí opakovat.
Prymula odmítl, že by během covidové epidemie existovala snaha ovládat lidi strachem a připomněl, že v prvních měsících pandemie nebylo známé, jak moc bude nový patogen smrtelný, hovořilo se i možností 70procentní úmrtnosti. Oba se ale shodli na tom, že některá opatření trvala během covidu příliš dlouho: rychleji měly být otevřeny zejména školy. Janeček rovněž představil svou volební metodu, která umožňuje dávat více hlasů a také hlasovat negativně.
Zajímavé výsledky průzkumu institutu Solvo prezentovala na Summitu 2024 jeho ředitelka a bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Názory mladších mužů a žen k sobě mají podle něj blíže než názory starších mužů a žen, představy o dalším životě se ale i u mladých liší. Alarmující rovněž je, že děti se cítí v českých školách špatně a tatínky mají v žebříčku oblíbenosti až na čtvrtém místě, po maminkách, prarodičích a kamarádech.
Jak je z toho průzkumu, ale z vystoupení jednotlivých řečníků patrné, není sporu o tom,že aktuálně žijeme v období změny. Tu pojmenoval právě Karel Janeček s odkazem na egyptologa Miroslava Bártu, podle něhož prochází celá západní společnost kolapsem, který neznamená konec, ale změnu. Proto je podle Janečka logické, že je společnost tak moc rozdělená, jak je. Právě vzhledem k tomu ale podle něj musíme zejména chránit svobodu slova.
Zdroj: Lawyers & Business, Jan Januš, Foto: Jan Branč