Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil třebíčskému výrobci kogeneračních jednotek Tedom vytvořit společný podnik Polimex PV2 s polskou firmou Polimex-Mostostal, která je částečně vlastněná státem.
„Ke spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti poskytování služeb energetického outsourcingu na území Polské republiky. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto vydal rozhodnutí o povolení spojení. Rozhodnutí je pravomocné,“ uvedl ÚOHS.
Firma Tedom přes 30 let produkuje kogenerační jednotky, tedy zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Skupina má čtyři výrobní závody v České republice a několik zahraničních obchodních poboček, nejvýznamnější v Německu. Další členové skupiny působí v Polsku, USA, Kazachstánu a na Slovensku. Hlavním akcionářem je od roku 2020 česká investiční společnost Jet Investment, která skupinu drží skrze svůj fond Jet 2.
Jet Investment se od vzniku v roce 1997 specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých společností výrobního průmyslu, které považuje za perspektivní. Spolupodílníky jsou Igor Fait, Lubor Turza, Libor Šparlinek a Marek Malík. Ve fondech kvalifikovaných investorů spravuje aktiva 12 miliard korun.
Polská firma Polimex-Mostostal působí v energetickém, ropném a chemickém průmyslu a stavebnictví. Hlavními akcionáři firmy jsou polské energetické společnosti Enea, Energa, PGE Polska a PGNiG Technologie, které jsou v majetku státu.
Ředitel Tedom Ladislav Zeman na podzim řekl webu Seznam Zprávy, že společný podnik by měl budovat a provozovat portfolio kogeneračních jednotek a teplárenským a průmyslovým firmám dodávat teplo a elektřinu.
Zdroj: ČTK