U Prahy začala stavba čekacích stání pro malé rekreační lodě

|
pixabay

V Roztokách u Prahy začala u plavební komory stavba stání pro malé rekreační lodě. Po dokončení nebudou muset plavidla zůstávat při čekání na proplavení uprostřed řeky se spuštěnými motory, ale budou mít možnost se bezpečně a pohodlně vyvázat. Stání buduje Ředitelství vodních cest (ŘVC) téměř za 19 milionů korun bez DPH, náklady pokryje Státní fond dopravní infrastruktury. Hotovo by mělo být letos v létě, informoval mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Nejde o ojedinělou stavbu, obdobná stání chybí i u jiných plavebních komor na Vltavě. „V loňském roce jsme vybudovali podobné čekací stání ve Vraném nad Vltavou a následovat bude ještě letos plavební komora Dolánky a Hořín. Podporujeme tím zajištění lepších podmínek pro rozvíjející se rekreační plavbu na našich vodních cestách a zároveň zvyšujeme bezpečí a komfort pro posádky malých plavidel,“ řekl ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

Plavební komora Roztoky překonává spád Vltavy, který tvoří zdymadlo Klecany-Roztoky vybudované v rámci splavnění Vltavy do Prahy. Komora je u levého břehu na vybudovaném krátkém plavebním kanálu, dále proti proudu je jez s vodní elektrárnou. Budování provoz na řece téměř neovlivní, většina stavebních prací bude prováděna z vody a mimo plavební dráhu.

Nová čekací stání, jedno v takzvané dolní a druhé v takzvané horní vodě, bude v obou případech tvořit řada devíti ocelových daleb (sloupy vyčnívající z vody). Budou na nich úvazné prvky pro lodě a vzájemně je propojí 20 metrů dlouhá ocelová lávka se zábradlím. Přístup na lávku bude pouze z lodí na vodě pomocí čtyř žebříků. Chybět nebude osvětlení, komunikační zařízení s velínem plavební komory a plavební značení.

Zdroj: ČTK