UniCredit Bank ČR a SR stoupl loni čistý zisk na 10,3 miliardy

|
pixabay

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v roce 2023 čistý zisk 414 milionů eur, tedy 10,3 miliardy Kč, což je meziroční nárůst o 23 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Z konkurenčních bank Monetě loni zisk nepatrně vzrostl, Raiffeisenbank klesl o 27 procent.

Objem vkladů UniCredit Bank stoupl loni meziročně o deset procent na 570 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 7,3 procenta na 575 miliard korun, vyplývá z oznámení.

Čisté výnosy z poplatků a provizí banky meziročně klesly o 1,5 procenta na 6,18 miliardy Kč, čisté úrokové výnosy vzrostly o 8,2 procenta na 16,16 miliardy korun. Čistý provozní zisk banky stoupl o 21,2 procenta na 14,1 miliardy Kč.

UniCredit Bank patří mezi největší bankovní domy v ČR. Týkat by se jí proto měla daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku téměř 900.000 klientů.

Zdroj: ČTK