ÚOHS posuzuje vstup maďarské AutoWallis do hradecké firmy Stratos Auto

|

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje vstup maďarského prodejce automobilu AutoWallis do hradecké firmy Stratos Auto. AutoWallis kupuje kontrolní podíl v její divizi NC Auto zaměřené na prodej značky BMW. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na webových stránkách ÚOHS. Firmy fúzi oznámily na začátku března, výši transakce nezveřejnily.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech maloobchodního a velkoobchodního prodeje nových osobních automobilů, poskytování služeb autorizovaných oprav a údržby osobních automobilů, maloobchodního prodeje originálních náhradních dílů pro osobních automobily, maloobchodního pronájmu osobních automobilů a zprostředkování poskytování spotřebitelských úvěrů. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno,“ uvedl úřad. Spojení posuzuje v takzvaném zjednodušeném řízení, a rozhodnutí tak vydá do 20 dnů.

AutoWallis podle dohody v první fázi v divizi s názvem NC Auto koupí osmdesátiprocentní podíl a do dvou let jej zvýší na 100 procent.

NC Auto byla vyčleněna z firmy Stratos Auto loni v říjnu, jejím majitelem je podle údajů v evidenci skutečných majitelů Martin Strakoš, který je zároveň jediným vlastníkem firmy Stratos Auto. Ta se zabývá distribucí a autorizovaným servisem značek BMW, Iveco a Fiat. Byla založena v roce 1994 a podle výroční zprávy za rok 2022 zakončila hospodaření s čistým obratem 1,6 miliardy korun a čistým ziskem 43 milionů korun.

S akciemi společnosti AutoWallis se obchoduje na budapešťské burze. Firma podle svých internetových stránek působí v 16 evropských zemích, včetně Maďarska, Polska, České republiky a Slovenska.

Firma na konci února oznámila, že v loňském roce zvýšila tržby o 36 procent na 366,3 miliardy forintů (zhruba 23,5 miliardy Kč). Provozní zisk vzrostl o 39 procent na 15,3 miliardy forintů (zhruba 980 milionů Kč).

Zdroj: ČTK