Úprava zaměstnaneckých akciových programů podpoří inovativní podnikání 

|

Nová úprava zaměstnaneckých akciových programů, kterou připravili Piráti ve spolupráci se zástupci start-upů, má za cíl podpořit inovativní podnikání. Návrh počítá s vytvořením jasného právního rámce, který dá firmám srozumitelnou cestu, jak provozovat opční programy pro zaměstnance, řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

„Jsme připraveni návrh upravit a dotáhnout s koaličními partnery,“ uvedl Michálek. Různé modely zaměstnaneckých akciových programů jsou podle něj běžným standardem jak v anglosaském světě, tak i ve Skandinávii a Pobaltí. 

Návrh podle Michálka ctí i jeden z hlavních požadavků start-upů, aby se zdaňoval až prodej slíbeného podílu a hotovostní příjem ze strany zaměstnance. Návrh také pracuje s tím, že se na zaměstnance v opčním programu bude nahlížet jako na investora a jeho příjem plynoucí ze zhodnocení jeho podílu nebude brán jako příjem ze závislé činnosti. 

„Česko potřebuje inovace a start-upy jsou motorem inovací. Jako Piráti chceme zlepšit prostředí pro start-upy a celý ekosystém kolem nich, aby nám malé garážové firmy vyrostly v české jednorožce (firma s hodnotou přes miliardu amerických dolarů). Každá česká úspěšná firma začínala v malém – vyhledávač letenek Kiwi, antivirus Avast nebo on-line supermarket Rohlík,“ řekl Michálek. 

„Usilujeme o lepší podmínky pro inovativní start-upy a dobře nastavené zaměstnanecké akcie mezi ně patří,“ doplnila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). Jde podle ní i o jedno z opatření reformy transferu znalostí z výzkumu do praxe. „Tento návrh jde správným směrem, diskutovali jsme jej důkladně se všemi zainteresovanými stranami a jsme připraveni ho podpořit v koaličních jednáních,“ dodala. 

Partner ve společnosti Presto Ventures Vojta Roček míní, že konečně je na stole návrh, za který se může postavit celá start-upová scéna. Reaguje podle něj na největší výzvy z minulé úpravy, drží se klíčového principu ‚no tax before cash‘ a přináší právní rámec, na kterém lze dále stavět. Je to první krok správným směrem na cestě ke konkurenceschopnosti ČR v globálním start-upovém ekosystému, poznamenal. 

Zdroj: ČTK