Obec Dolní Lutyně na Karvinsku počítá s vyhlášením místního referenda k možnému vybudování průmyslové zóny o rozloze až 280 hektarů v jejím katastru. Zastupitelstvo by o referendu mohlo jednat v dubnu. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Vojtěch Srnka oznámil, že MPO ve spolupráci s agenturou CzechInvest spouští informační web, jehož cílem je zprostředkovat místním obyvatelům co nejvíce informací o projektu. Průmyslový park by podle něj měl vznikat ve dvou etapách.
Na pozemcích v Dolní Lutyni chce stát postavit takzvanou gigafactory, tedy továrnu na výrobu baterií do elektroaut. Investice má mít hodnotu 200 miliard korun. Proti stavbě zóny vznikla petice, pod níž je už více než 2200 podpisů.
Starosta řekl, že ve středu svolal zastupitele na neoficiální schůzku, aby je informoval o vývoji situace. „Domluvili jsme se, že obec souhlasí nebo bude iniciovat místní referendum, abychom zjistili, jak se na to občané skutečně dívají,“ řekl starosta Pavel Buzek (STAN).
Zastupitelstvo by podle něj o referendu mohlo jednat na nejbližším zasedání, tedy 17. dubna. „To, co se teď děje, má tak rychlý spád, že čím dřív se to udělá, tím líp. Občané jsou v obrovské nejistotě, my víceméně taky. Každý den jsou nové informace, mění se to každou hodinu,“ řekl starosta.
Zastupitelstvo by podle něj v dubnu mohlo schválit konání referenda i otázky, o nichž by obyvatelé hlasovali. Referendum by se pak mohlo uskutečnit v červnu souběžně s volbami do Evropského parlamentu. „Počítáme s referendem, ať ho vyhlásí kdokoliv. Na otázkách určitě budeme spolupracovat s petičním výborem,“ řekl Buzek.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že investice může být pro Českou republiku a její ekonomiku zásadní. „Uvědomujeme si ale, že s ní přenášíme na místní občany velkou zodpovědnost a vnímáme jejich obavy z tak rozsáhlého projektu. Jsme ale přesvědčeni, že pozitiva projektu jasně převládají. Proto se vynasnažíme, aby byla veřejnost co nejvíce informována o jeho přínosech a o tom, co všechno jsme připraveni udělat pro to, abychom zabránili jeho negativním vlivům,“ uvedl Síkela.
Informační web obsahuje aktuality i sérii často kladených otázek a odpovědí na ně a vizualizace možného projektu. Jeho cílem je informovat i o jeho dopadech na okolní obce, o přínosech pro region a možných kompenzačních opatřeních.
„Jeho realizace by podle současného plánu měla probíhat ve dvou etapách. První část bude realizovaná mezi dálnicí D1 a komunikací vedoucí z Dolní Lutyně do Věřňovic. V možné druhé etapě pak bude park rozšířen na celkovou plochu 278 hektarů požadovanou strategickým investorem,“ uvedl Srnka.
Území, na němž by strategická průmyslová zóna mohla vzniknout, je mezi Dolní Lutyní a její místní částí Věřňovice v těsné blízkosti polské hranice a v sousedství chráněné přírodní oblasti. V minulosti se tento prostor zvažoval pro automobilku Hyundai, která nakonec svou továrnu vybudovala v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.
Stát pak uzavřel s ochranářskými organizacemi dohodu. Ochranáři se v ní zavázali, že nebudou bránit výstavbě automobilky Hyundai na zemědělských pozemcích v Nošovicích, a stát deklaroval, že upustí od přípravy průmyslových ploch v Dolní Lutyni a v Šilheřovicích na Opavsku. IRozhlas tento týden napsal, že ochranářské organizace podepsaly se státem novou dohodu, která na pozemcích v Dolní Lutyni umožní průzkumné práce.
Zdroj: ČTK
Zastupitelé Moravskoslezského kraje už minulý týden rozhodli o přípravě aktualizace zásad územního rozvoje, která proměnu lokality v rozvojovou zónu umožní. Buzek a bohumínský starosta Petr Vícha (SOCDEM) minulý týden novinářům řekli, že Bohumín, Dolní Lutyně a Dětmarovice budou požadovat od státu důkladné prověření všech podmínek pro případné vybudování průmyslové zóny a také záruky, že se nezhorší kvalita života jejich obyvatel.