V práci využívá umělou inteligenci téměř 40 procent zaměstnanců

|

V práci využívá umělou inteligenci (AI) téměř 40 procent tuzemských zaměstnanců. Dvanáct procent z nich ji používá v reakci na přístup firmy k novému fenoménu na trhu práce, čtvrtina spíš z vlastní iniciativy. Vyplývá to z průzkumu personální společnosti Předvýběr.CZ, pro který shromáždila data agentura Talk Online Panel. Průzkumu se zúčastnilo 500 pracujících ve veškerých profesích ve věku 18 až 59 let.

„Vypadá to, že AI je pro Čechy každodenní realita. Dalších skoro 13 procent dotázaných uvedlo, že využívání umělé inteligence jejich firma plánuje v brzké době zavést,“ uvedl ředitel společnosti František Boudný. Spolupráci s nástrojem umělé inteligence zakázaly firmy podle průzkumu čtyřem procentům zaměstnanců.

Znalost práce s AI potvrdilo 45 procent dotázaných, dalších 31 procent se chystá používání umělé inteligence naučit. U skupiny ve věku 18 až 24 let je tato znalost téměř 60procentní.

Nástup umělé inteligence vnímá většina lidí pozitivně, 48 procent jich míní, že povede ke zjednodušení práce, protože odpadnou rutinní činnosti, 26 procent v nových technologiích vidí příležitost zvládnout víc práce. Podle 22 procent oslovených vzniknou nové profese, 16 procent vnímá příležitost být lepší ve svém oboru a téměř devět procent chápe AI jako šanci posunout se v kariéře.

Jako hrozbu pro osobní nebo firemní údaje vidí AI 17 procent dotázaných, téměř 12 procent lidí se bojí, že jim vezme práci. Jako bezpečnostní hrozbu pro budoucnost společnosti umělou inteligenci označilo přes 35 procent účastníků průzkumu.

Umělá inteligence ušetří při práci za týden do jedné hodiny času, uvedlo 31 procent respondentů. Podle 30 procent lidí ušetří jednu až dvě hodiny. Další pětina míní, že je to dvě až pět hodin, úsporu pět až deset hodin strojům přisuzují dvě procenta dotázaných. Více než deset hodin úspory času uvedlo přes pět procent lidí. Desetina naopak řekla, že díky AI žádný čas neušetří.

Práci dostane umělá inteligence nejčastěji ve zjednodušení administrativy, a to 39 procent. Ve zpracování dat je to 36 procent a v jazykových překladech 31 procent. Dále 28 procent lidí uvedlo kreativní tvorbu, 24 procent zpracování rešerší a analýz, 15 procent programování, 13 procent školení a 12 procent komunikaci se zákazníky.

Pracujícím lidem by vadilo, kdyby umělá inteligence posuzovala jejich pracovní výkony, uvedlo to 67 procent z nich. Nejsilněji se proti tomu staví lidé na Vysočině a Karlovarském kraji, naopak nejméně to vadí respondentům ze Zlínského kraje. Ještě negativnější je pro většinu dotázaných, 77 procent, představa, že by AI rozhodovala místo člověka při hledání práce.

Zdroj: ČTK