V USA představili kolekci udržitelné dámské obuvi od zlínských studentů

|
Zdroj: Fakulta multimediálních komunikací UTB

Pedagog zlínské Fakulty multimediálních komunikací (FMK) a student doktorského studia v Centru výzkumu obouvání zlínské univerzity Oldrich Voyta představil v USA výsledky obuvnického workshopu se studenty. Práce tam předvedl také na módní přehlídce. Studenti FMK pod vedením Voyty vytvořili kolekci dámské obuvi na podpatku z recyklovaných textilních materiálů TY si IQ, sdělila mluvčí zlínské univerzity Petra Svěráková. Voyta je také autorem lodiček, které na sobě měla první dáma Eva Pavlová při inauguraci prezidenta Petra Pavla, vytvořil pro ni i krémové psaníčko.

„Obuvnický workshop připravilo celkem šest studentů FMK a dva studenti z Centra výzkumu obouvání. Samotný materiál TY si IQ vznikl v dílnách slovenského Ateliéru71, pod jehož záštitou letos vznikla i přehlídka udržitelné módy na Slovak Fashion Night Ball v sobotu 27. ledna 2024 v New Yorku. Objevily se na něm i práce zlínských studentů,“ uvedla Svěráková.

„Ke spolupráci s Atelierem71 jsme se dostali díky tomu, že mne napřímo oslovil tento bratislavský ateliér, dozvěděl se o mé práci skrze spolupráci s první dámou České republiky Evou Pavlovou,“ uvedl Voyta. Ateliér71 připravil módní kolekci a využil materiál TY si IQ.

„Díky této spolupráci tak vznikla udržitelná módní kolekce, tak i designová obuv na podpatku, která navíc cílí na pohodlí nositelky,“ uvedl Voyta. Na bál dorazily stovky hostů. „Kolekci publikum přijalo s nadšením. Poprvé se obuv našeho ateliéru Design obuvi a Centra výzkumu obouvání prezentovala v USA, to beru jako ohromný úspěch,“ uvedl Voyta. Měl také přednášku v Českém centru v New Yorku, kde představil své práce, obuvnické řemeslo jako celek i zlínskou Univerzitu Tomáše Bati.

„Ateliér Design obuvi na Fakultě multimediálních komunikací se ve Zlíně již více než dvacet let zaměřuje na propojení znalostí anatomie, biomechaniky, obuvnického řemesla a designu. Unikátní prolnutí těchto znalostí vychází z historické tradice Zlína,“ uvedla Svěráková. Ateliér spolupracuje s lokálními výrobci a zaměřuje se kromě jiného na udržitelnost designu. Centrum výzkumu obouvání bylo založeno v roce 2019 jako další výzkumná jednotka Univerzitního Institutu. „Jedná se o výzkumnou jednotku s celosvětovou působností pro výzkum, vývoj a testování obuvnických materiálů, technologií a designu. Základní filozofií centra je navrhovat zdravou, funkční a komfortní obuv, která bude splňovat požadavky dnešních zákazníků,“ uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK