Valná hromada ČEZ schválila dividendu 52 Kč za akcii, dozorčí radu doplní Půta

|
Zdroj: freepik.com

Valná hromada energetické společnosti ČEZ schválila dividendu z loňského očištěného zisku 52 Kč za akcii. Celkově tak mezi akcionáře firma rozdělí 28 miliard Kč, což odpovídá 80 procentům ze zisku. Stát z toho dostane kolem 19 miliard Kč. Hromada zároveň doplnila dozorčí radu o libereckého hejtmana Martina Půtu. Po téměř 11hodinovém projednávání zpráv v pondělí 24. května vedení firmy nabral další průběh rychlejší tempo. Jednání tak skončilo zhruba hodinu před půlnocí. Do Kongresového centra v Praze dorazilo přibližně 450 akcionářů.

Hlasování o dividendě bylo tradičně nejvíce očekávaným bodem dnešní valné hromady ČEZ. Akcionáři tentokrát hlasovali o jediném návrhu, který vzneslo představenstvo firmy. Stát, na rozdíl od loňského roku, tentokrát protinávrh nepodal. Schválený návrh znamená třetí nejvyšší dividendu společnosti, je ve stejné výši jako v roce 2021. Dosud rekordní dividendu ČEZ akcionářům na návrh státu vyplatil loni, šlo o 145 Kč za akcii, celkově 78 miliard Kč. Vyšší ještě byla dividenda v roce 2009, kdy činila 53 Kč za akcii.

Valná hromada ČEZ řešila také složení dozorčí rady, v níž dosud bylo jedno neobsazené místo. Novým členem rady se stal současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Byl jediným kandidátem, navrhlo ho ministerstvo financí.

Nejdelším bodem jednání byl ovšem hned ten první, který byl věnován zprávám orgánů představenstva a dozorčí rady podniku. Akcionáři se nejčastěji vedení podniku dotazovali na přístup firmy k takzvané windfall tax z neočekávaného zisku. ČEZ na ni loni odvedl státu 30,1 miliardy Kč.

V rámci dalších odpovědí na otázky akcionářů dnes členové vedení například uvedli, že těžba v hnědouhelném lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, nikoliv v roce 2035, do kterého ČEZ původně získal povolení těžby. Zástupci polostátní firmy zároveň uvedli, že budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích. Řada dotazů směřovala také k financování nových jaderných bloků. Podle ČEZ dosud příprava nového reaktoru v Dukovanech vyšla na 3,5 miliardy Kč.

ČEZ v loňském roce vydělal 29,6 miliardy korun, čistý zisk společnosti meziročně klesl o více než 63 procent. Hlavní příčinou byly podle firmy mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl přes 40 miliard Kč. I přes vysoký meziroční propad jde ale s výjimkou rekordního roku 2022 o nejvyšší zisk za posledních deset let. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je zásadní pro výši dividendy, loni činil 34,8 miliardy Kč.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Zdroj: ČTK