Věřitelé Sberbank získali 99,6 procenta peněz určených k výplatě

|
Zdroj: ZSsen, wikimedia

Věřitelé zkrachovalé Sberbank CZ získali prostřednictvím Komerční banky 99,6 procenta všech peněz určených k výplatě, tedy 54,5 miliardy korun. Pro výplatu, která skončila v pátek 14. června, si přišlo 12 145 věřitelů z celkových 15 000. Většina pohledávek věřitelů, kteří si svou výplatu nevyzvedli, se pohybuje spíše v řádech stokorun, řekla insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová.

Věřitelé, kteří si i přes opakované výzvy insolvenční správkyně své peníze nevybrali, o ně nepřijdou. Budou ale muset vyčkat až do finálního vypořádání na konci insolvenčního řízení. Tento proces může trvat několik dalších let a po tuto dobu nebudou mít věřitelé ke svým penězům přístup.

„S výsledkem celého procesu výplaty věřitelů částečným rozvrhem jsem opravdu spokojená. Více než 99 procent finančních prostředků z částečného rozvrhu se vrátilo jejich majitelům. Všechny kontrolní mechanismy celého procesu fungovaly bezchybně a spolupráce s Komerční bankou, která pro mě výplatu zprostředkovala, byla taktéž zcela bezproblémová,“ uvedla Lužová.

„Výplata klientů Sberbank byla naprosto bez problémů a komplikací,“ řekla dnes členka představenstva a provozní ředitelka Komerční banky Jitka Haubová. Z celkové částky 56,8 miliardy korun Komerční banka vyplácela 26,2 miliardy korun.

„Nejvíce vyplacených oprávněných osob v pobočkové síti Komerční banky bylo v Brně, kde pobočka zpracovala téměř 2000 žádostí za celkem 4,2 miliardy korun. Dále pak v Jihlavě, Zlíně či Praze na Václavském náměstí. Nejmenší zájem o výplatu byl naopak například v Blatné nebo ve Dvoře Králové nad Labem, kam od začátku výplaty přišly pouze dvě oprávněné osoby, kterým byla vyplacena souhrnná částka 781 korun,“ uvedl výkonný ředitel retailového bankovnictví Komerční banky Marek Vosátka.

Většina věřitelů osobně požádala o výplatu na pobočce. On-line žádost, která umožňovala vyplacení částek do maximálně 100.000 korun, využilo 2214 lidí či institucí.

Výplata věřitelů Sberbank CZ skončila v pátek. Začala 18. března a původně měla trvat do 15. dubna, Městský soud v Praze ale lhůtu na žádost insolvenční správkyně dvakrát prodloužil. Důvodem byl vysoký počet nevyplacených věřitelů.

Výplata vyžadovala aktivní přístup věřitelů, museli předložit dokumenty k ověření své totožnosti a provedení výplaty. Lidé se mohli pro vyřízení výplaty dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Firmy musely na firemní centra Komerční banky nebo se mohly obrátit na svého firemního bankéře. On-line žádost bylo možné podat v případě výplaty do maximálně 100.000 korun.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka začátkem května pravomocně odebrala bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK