Vinaři získali v Londýně 105 medailí, z toho tři zlaté

|
Zdroj: freepik.com

Vína z Moravy a Čech získala soutěži vín Decanter tři zlaté medaile, 28 stříbrných a 74 bronzových. Soutěže se letos účastnilo 18.143 vín z 57 zemí světa, hodnotilo je 243 odborníků ze 33 zemí. O výsledcích v tiskové zprávě informoval Vinařský fond, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje. Před rokem si čeští vinaři přivezli z klání 119 medailí.

„Decanter je nejprestižnější a největší soutěž, na které se tuzemští vinaři o ocenění uchází. Specifickou pozici má díky tomu, že sídlí v Londýně, kde se nachází zároveň největší trh s vínem, a soutěž tak přitahuje nejvíc odborníků,“ uvedla Dagmar Fialová, ředitelka marketingu Národního vinařského centra, které českou účast na mezinárodních kláních koordinuje.

Nejvyšší ocenění mezi účastníky z Česka získala vinařství Lahofer ze Znojma, Gotberg z Popic na Břeclavsku a Volařík z Mikulova. Jeho sladká Pálava 2021 získala 96 bodů na stobodové stupnici i nadšené hodnocení poroty. „Triumf koncentrace. Medové citrusy, kdoule a meruňkový džem s rozptýlenými květinami růží a šeříku, které víno povznášejí a rozkvétají. Nebeské,“ okomentovali porotci víno, které bylo vyrobené z hroznů napadených ušlechtilou plísní botrytidou, která se objevuje za vlhkého počasí.

„V roce 2021 bylo botrytidy hodně, měli jsme složité rozhodování, které hrozny posbírat dřív. Pálava se v té době stala trochu obětí, museli jsme ji nechat na konec a tím pádem měla vyšší cukry, což se ale nakonec ukázalo jako obrovská výhoda – díky botrytidě se zachovaly i kyseliny a je to skvělé víno do gastronomie, především k dezertům,“ uvedl enolog vinařství Volařík Ondřej Tichý.

Decanter World Wine Awards je s ohledem na pravidelný počet posuzovaných vzorků největší soutěží vín na světě, letos se uskutečnil 21. ročník. Posuzování vín trvá dva týdny, pravidelně se jí účastní přes 18.000 vín. Soutěž založil v roce 2004 britský magazín o víně a lihovinách.

Zdroj: ČTK