Vinařství Josef Valihrach vyhrálo v soutěži o nejlepší Chardonnay

|
Zdroj: pixabay.com

Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku získalo hlavní cenu na soutěži Chardonnay du Monde 2024, která se v půli března uskutečnila na zámku Ravatys v Burgundsku ve Francii. V žebříčku deseti vín s nejlepším hodnocením se umístilo také B/V vinařství z Ratíškovic na Hodonínsku.

Pro vinařství Josef Valihrach je vítězství už čtvrté v pořadí, první příčku se svými víny obsadilo i v letech 2022, 2020 a 2014. První místo získalo letos vinařství za Chardonnay 2018, další medaili má za Chardonnay 2020 barrique.

„Obě oceněná vína jsou z viniční trati Nivy a vinohrad byl vysazen v roce 2001. Sazeničky byly přivezené právě z Francie,“ řekl ČTK Josef Valihrach mladší.

Chardonnay du Monde se letos zúčastnilo 579 vín ze 33 zemí, je tak spíše menší soutěží. Kvůli přísnému způsobu hodnocení je považována za velmi prestižní.

„Hodnotí se specificky, náročným penalizačním systémem. Stačí aby jeden z hodnotitelů nedal třeba u harmonie nulu penalizačních bodů a už nemáte šanci na medaili. Vzorků máte v komisi výrazně méně než na jiných soutěžích, takže se můžete opravdu koncentrovat. Naopak nesmíte své hodnocení odevzdat před uplynutím času. Někdy máte za den například jen 15 vín,“ popsal Valihrach, který se zúčastnil i hodnocení.

Účast vinařství nezajišťuje žádná vinařská organizace, ale hlásí se do ní samostatně.

Zdroj: ČTK