Výrobci her Ravensburger Karton loni klesl zisk

|

Společnost Ravensburger Karton, která v Poličce na Svitavsku vyrábí stolní hry a puzzle, vloni dosáhla zisku po zdanění 103 milionů korun. Výsledek je o 29 milionů korun nižší než rok předtím. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně klesly o 18 procent na 2,07 miliardy korun, vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Provozní výsledek hospodaření se snížil ze 190 milionů korun na 155 milionů korun.

„Pokles výroby odrážel celkovou poptávku po produktech v celém segmentu hraček, především v německy mluvících zemích a také v USA,“ uvedlo vedení společnosti. Největší propad nastal u poptávky po dražších výrobcích. O pět milionů kusů ve srovnání s rokem 2022 se snížil počet vyrobených potahovaných krabic, oproti roku 2021 byl nižší o 12,5 milionu kusů. Firma také musela řešit plné sklady výrobků ještě z roku 2022.

Ravensburger Karton v Poličce vyrábí hlavně stolní hry a puzzle. V nabídce má také kreativní a výukové hry či třírozměrné modely budov a automobilů. Asi 80 procent výrobků vloni směřovalo na zahraniční trhy.

Firma v roce 2023 zaměstnávala včetně stovky občanů Ukrajiny průměrně v přepočtu 629 lidí, rok předtím jich bylo o 62 více. „Výrobu v prvním pololetí jsme pokrývali primárně kmenovým personálem, v druhé polovině roku jsme využili služeb personálních agentur,“ uvedlo vedení společnosti.

Ravensburger Karton patří do německé skupiny Ravensburger, která zajišťuje i většinu výzkumu a vývoje. Vedeni společnosti předpokládá použití zisku roku 2023 na výplatu podílu na zisku, zbylá část bude převedena na účet statutárních a ostatních fondů.

Výrobní závod v Poličce vznikl v roce 1996 pod názvem Tofa Games & Puzzles, později Tofa. Od roku 1999 nese jméno Ravensburger Karton. Firma je jednou z největších provozoven skupiny. V Poličce vznikají produkty z kartonu a plastu včetně potisku a dekorace, část zaměstnanců se věnuje konečné montáži mnoha her. Z německé centrály se výrobky rozvážejí po celé Evropě, případně do USA nebo Austrálie. Katalog firmy zahrnuje přibližně 8000 položek.

Zdroj: ČTK