Výrobci ohýbaného nábytku TON loni klesly tržby, zisk podnik mírně navýšil

|

Společnosti TON z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku, která je předním světovým výrobcem ohýbaného nábytku, loni meziročně klesly tržby z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží téměř o 231 milionů korun na 577,4 milionu korun. Firma však vykázala mírně vyšší čistý zisk. Zatímco v roce 2022 činil přibližně čtyři miliony korun, loni byl přes 6,1 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webových stránkách společnosti.

Na 20. června je naplánována valná hromada podniku, která rozhodne o rozdělení zisku. Většinu z něj plánuje vedení firmy převést na účet nerozděleného zisku minulých let, část do rezervního fondu a na uhrazení ztráty z minulých let. Mezi akcionáře by žádná část zisku směřovat neměla. „S ohledem na udržení finanční stability bude celá část vytvořeného zisku použita na posílení likvidity společnosti a na realizaci nezbytných investic,“ uvedlo představenstvo firmy v oznámení o svolání řádné valné hromady, která je též zveřejněna na webu.

Čistá aktiva společnosti dosahovala na konci loňského roku téměř 886,3 milionu korun, vlastní kapitál přesahoval 626 milionů korun a cizí zdroje byly necelých 256 milionů korun. Podnik loni v průměru zaměstnával 508 lidí, meziročně jich bylo o 143 méně. Firma v roce 2023 přistoupila k znatelnému propouštění. Generální ředitel Milan Dostalík to tehdy zdůvodnil inflací, vysokými úrokovými sazbami i poklesem zakázek z České republiky.

Více než 68 procenty se na loňských tržbách společnosti podílely zahraniční trhy. Podobné to bylo i v roce 2021, kdy přesáhl podíl exportu na tržbách 72 procent. Firma TON dodává své výrobky do desítek zemí světa.

Hlavní výrobní závod má v Bystřici pod Hostýnem. V roce 2020 rozhodl TON o osamostatnění závodu v Holešově na Kroměřížsku, který se zabývá výrobou překližek, vznikla tedy dceřiná společnost CZECH PLYWOOD. Stoprocentní podíl má TON i ve společnosti BH ENERGO, která se zabývá výrobou a rozvody tepla a výrobou elektřiny. Další dceřiné společnosti má TON na Slovensku, v Rakousku, Německu, Polsku, ve Velké Británii, Itálii a Španělsku.

Většinu, 56,08 procenta akcií, držela ke konci loňského roku ve společnosti TON pražská firma MD21. Dalších 30,53 procenta akcií vlastnila pražská společnost MR10. Tradice firmy TON sahá do roku 1861, kdy v Bystřici pod Hostýnem vybudoval se svými syny továrnu truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Podnik za svou historii několikrát změnil vlastníka i název. Současný, který představuje zkratku slov továrna na ohýbaný nábytek, si ponechává od roku 1953.

Zdroj: ČTK