Wnuk je novým šéfem skupiny Orlen Unipetrol

|
Zdroj: Orlen Unipetrol

Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem české rafinérské a petrochemické skupiny Orlen Unipetrol je Mariusz Wnuk. Ve funkci nahradil dalšího Poláka Tomasze Wiatraka, kterého v dubnu odvolalo nové vedení mateřské skupiny Orlen. Spolu s Wnukem si členové představenstva skupiny dnes zvolili také svého místopředsedu, kterým je nově Zbigniew Pawlucki.

Wnuk po svém zvolení uvedl, že skupina stojí před transformací k udržitelnosti a emisní neutralitě. „Jde o zásadní výzvu pro všechny oblasti našeho podnikání ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. V tom krátkodobém je naší aktuální výzvou dokončení procesu přechodu na nové typy ropných směsí v litvínovské rafinérii,“ řekl Wnuk.

Nový generální ředitel působí podle firmy 20 let na vysokých manažerských pozicích, a to zejména v oblasti kapitálového trhu, bankovnictví a leasingu. V minulosti byl například místopředsedou představenstva ve společnosti Pocztylion-Arka Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Byl také spjat s Polskou poštou, když byl zástupcem generálního ředitele společnosti Poczta Polska, působil v dozorčí radě společnosti Bank Pocztowy a předsedal dozorčí radě fondu Pocztowy Fundusz Leasingowy. Předtím pracoval pro Banku pro evropskou spolupráci, loděnici v Gdyni a think-tank Gdaňský institut pro tržní ekonomiku.

Změny ve vedení Orlen Unipetrolu na jaře iniciovalo nové vedení mateřské skupiny. Jejím šéfem se v dubnu stal Ireneusz Fonfara. Předchozí šéf skupiny Orlen Unipetrolu Wiatrak, který českou společnost vedl od roku 2019, skončil v polovině dubna. Spolu s ním byla odvolána také místopředsedkyně představenstva společnosti Katarzyna Wośová. Další změny ve vedení Orlen Unipetrolu pokračovaly v následujících týdnech.

Představenstvo opustili ještě Ryszard Pilch a Maciej Romanów. Z původního vedení zůstali pouze Adam Jarosz a český zástupce Tomáš Herink, které nově doplnili právě Wnuk a Pawlucki. V současnosti je tak představenstvo české skupiny čtyřčlenné. Změny se dotkly i dozorčí rady podniku. Jejím novým předsedou se v minulých týdnech stal Jacek Krawiec, někdejší šéf mateřské PKN Orlen, který už dříve dozorčí radu Orlen Unipetrolu vedl.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Vedle litvínovské rafinerie provozuje firma také rafinerii v Kralupech nad Vltavou.

Od roku 2005 je Orlen Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od roku 2018 jediným vlastníkem firmy.

Zdroj: ČTK