Z Císařských lázní se stala jedna z nejvyhledávanějších památek

|
Zdroj: Císařské lázně, p.o.

Císařské lázně se po svém loňském znovuotevření po rekonstrukci staly jednou z nejvyhledávanějších památek v regionu. I když památka, která se vrátila do své historické podoby, lákala zpočátku zejména tím, že byla novinkou, i po odeznění první vlny zájmu má stabilně dobrou návštěvnost. A to ještě část objektu není plně využitá a nabídne další zajímavosti.

Císařské lázně by se tak mohly zařadit návštěvností mezi takové památky jako hrad Loket, hrad a zámek Bečov nebo park miniatur Boheminium. „Návštěvnost Císařských lázní v tom první roce byla samozřejmě enormní. Od léta do konce roku, tedy přibližně za šest měsíců, navštívilo Císařské lázně přes 50 000 lidí, z čehož přes 35 000 lidí byli klasičtí návštěvníci a zbytek návštěvníci kulturních akcí, koncertů, výstav a podobně. Teď, na začátku roku, přišel trochu útlum, ale jsme mimo lázeňskou sezonu,“ řekl manažer návštěvnického centra Miloš Bělohlávek. Ale i v současnosti, kdy je v Karlových Varech méně lázeňských hostů a i klasická turistika je v zimním období zaměřená spíše na hory, přijde do Císařských lázní kolem tisícovky lidí každý týden.

Rekonstrukce Císařských lázní trvala dva a půl roku. Když byly loni v létě 2023 znovu zpřístupněny, lákaly především návštěvníky z regionu, kteří dlouhá léta viděli jen chátrající stavbu, matně připomínající někdejší nejmodernější lázeňské zařízení. Opravená budova ale stále více láká i turisty z jiných regionů i zahraničí.

V Císařských lázních je možné absolvovat dvě prohlídkové trasy, jedna je zaměřená pouze na Císařskou koupelnu, druhá na celou budovu. Mohutný objekt na kraji lázeňského centra Karlových Varů ale ještě nenabídl všechno. Letos se má dokončit muzejní expozice o historii lázeňství, která má být velmi moderně koncipována, od března by se do Císařských lázní mělo přestěhovat i karlovarské infocentrum a na otevření pro veřejnost čekají i na první pohled drobnosti, jako je kavárna pro návštěvníky.

Podle Bělohlávka už přestěhování infocentra může návštěvnost Císařských lázní dál zvýšit. Infocentrum a Císařské lázně by si tak mohly pomoci navzájem, návštěvníci Císařských lázní využijí služeb infocentra a lidé, kteří míří do infocentra, si budou moci zároveň prohlédnout rekonstruovanou národní kulturní památku, uvedl Bělohlávek.

Zdroj: ČTK