Zaměstnavatelé budou i ve 2. čtvrtletí pracovníky nabírat

|
Zdroj: pixabay.com

Čeští zaměstnavatelé plánují i ve druhém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Optimismus na trhu práce proti minulému čtvrtletí nepatrně stoupl. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 525 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR.

Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu 30 procent zaměstnavatelů, naopak 24 procent očekává snižování jejich počtu. Zbytek změnu nechystá. Čistý index trhu práce tak podle společnosti Manpower činí plus šest procent. V předchozím čtvrtletí to bylo plus pět procent. ČR patří v globálním měřítku mezi nejméně optimistické země v lehkém závěsu za ostatními zeměmi střední a východní Evropy.

„Trh práce bude ve druhém čtvrtletí dále mírně růst podobným tempem jako na začátku roku. Mírně vzrostl počet zaměstnavatelů, kteří budou nabírat, ale zároveň vzrostl i počet těch, kteří budou snižovat počty zaměstnanců. Výsledná bilance je pozitivní, ale pohybujeme se na výrazně nižší úrovni optimismu ve srovnání s posledními dvěma lety,“ řekla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

Český trh práce má podle ní poměrně velkou setrvačnost a negativní ekonomické změny se propisují do propouštění velmi pomalu, protože firmy si v důsledku náročnosti náborů drží stávající zaměstnance i v období nedostatku zakázek. Nejoptimističtější obory jsou zdravotnictví, finance, reality, energetika, IT a komunikační služby. Výrazný pokles oznamuje veřejný a neziskový sektor, dodala.

Zdroj: ČTK